Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
03.02.2023 00:12
În industria Târgoviștei și a județului…
Salariații - pensionari, fenomenul care ia amploare
![Salariații - pensionari, fenomenul care ia amploare](./upload/images/1/art_230203_dragodanescu.jpg)
*,,Acum tinerii când vin sunt speriați de zgomotele industriale, de utilaje, de complexitatea utilajelor și sunt foarte mulți care pleacă destul de repede’’ *,,Școala întinde o mână, cu învățământul acesta dual- profesional, dar nu există suficientă atracție pentru tineri în mediul industrial, din nefericire’’
Industria nu este atractivă pentru tineri! Este problema principală cu care se confruntă agenții economici de pe Platforma industrială a municipiului Târgoviște, și nu numai, care sunt nevoiți să-și desfășoare activitatea cu salariații – pensionari care au avantajul de a avea două surse de venit și de a trăi mai bine. Președintele Sindicatului „Valahia” Târgoviște, Nicolae Dragodănescu ne-a declarat că tinerii vin mai mult în vizită prin unitățile de producție, se uită și pleacă foarte repede speriați de zgomotele din industrie, de utilajele mari dar și de complexitatea lor. Liderul de sindicat recunoaște că nici salariul de început nu îi motivează pe tineri să rămână, motiv pentru care aleg munca ușoară și necalificată din Occident, unde câștigă mai mult decât un calificat în România.
„Nu există pericolul unor disponibilizări pe zona industrială. Dimpotrivă, peste tot ar trebui să mai angajeze. Oameni buni și calificați nu prea mai găsești, trebuie să-i iei și să-i califici la locul de muncă, să angajezi programe de formare la locul de muncă. Este destul de complicat, asta este o hibă a sistemului din România. Tinerii vin și pleacă foarte repede, mai ales în zona de industrie, când văd utilaje mari și zgomote, hale de producție nu-și văd viitorul proiectat într-o astfel de situație. Să știți că vin, dar pleacă. Avem noroc cu pensionarii, pentru că sunt foarte mulți salariați care își îmbunătățesc nivelul de trai pentru că primesc și pensie și salariu. Oamenilor le convine, la fel și angajatorului pentru că rămâne în continuare un om care se pricepe, dar pe zona de tineri… este o mare problemă. Să știți că și chestia cu învățământul dual, cu școli profesionale… nu sunt atrași tinerii, pentru că principalul obiectiv al unui tânăr care nu își permite sau nu are de gând să facă studii superioare este să câștige cât mai repede bani și cât mai mulți, iar România nu oferă acest privilegiu. Și dacă te duci în industrie să lucrezi pe 3000 de lei, în condiții de industrie, tânărul acela are și alte opțiuni. Dacă acum 30 de ani nu aveai alte opțiuni și trebuia să te obișnuiești cu gândul că acela îți este locul de muncă și de acolo te pensionezi, era o chestie aproape naturală. Acum nu mai este așa”, a semnalat președintele Sindicatului „Valahia” Târgoviște, Nicolae Dragodănescu.
Violeta Stanciu
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Salvați Salvarea!„Nu rezolvăm problema economică în România crescând taxe”
PSD Dâmbovița, final de analiză în teritoriu
Teren modern de sport, construit prin PJDL
Pensionarii, nemulțumiți de pensiile care nu țin pasul cu inflația
Lucrări avansate la DN 7 Bâldana - Titu
Contabilii cer eliminarea E-TVA și oprirea „dictaturii fiscale”
Finanțarea pentru medicii de familie și cei din Ambulatoriu
Privatizarea Automecanica Moreni, o misiune (im)posibilă
„Codul Fiscal se schimbă de sute de ori pe an”
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)