Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
29.03.2023 00:16
Direcția Silvică a județului nostru a aplicat pentru protecția Autostrăzii A1
Dâmbovița, în Programul Național pentru perdele forestiere
![Dâmbovița, în Programul Național pentru perdele forestiere](./upload/images/1/art_230329_directia silvica.jpeg.jpg)
În Programul Național pentru realizarea perdelelor forestiere, pentru protecția autostrăzilor și a drumurilor naționale, județul Dâmbovița este înscris cu obiectivul de investiție „Perdele forestiere de protecție a căilor de comunicare împotriva depunerilor masive de zăpadă pe Autostrada A1”. În cadrul unei conferințe de presă, directorul Ocolului Silvic din Dâmbovița, Petre Marin, a transmis că instituția pe care o reprezintă va demara în această primăvară campanii de împăduriri pentru a realiza și mai multe perdele forestiere la nivel județean.
În acest moment, județul Dâmbovița are: de la kilometrul 50, la kilometrul 50+500, kilometrul 57 – 500, la kilometrul 58-800, pe teritoriul comunei Corbii Mari, respectiv 5,4 hectare și de la kilometrul 59+450, la 59+750, pe teritoriul comunei Uliești, 0,59 de hectare. Petre Main a vorbit și despre modificarea Legii privind perdelele forestiere, în care să se permită construirea unui drum de acces, chiar dacă este vorba despre o proprietate privată.
„Suntem în stadiul procedurilor premergătoare apariției Hotărârii de Guvern pentru expropriere, respectiv, măsurători, evaluare. Legea perdelelor forestiere a fost anul trecut modificată printr-o ordonanță a Guvernului, în care se permite ca la aceste perdele forestiere să se facă drumuri de intrare către proprietățile cetățenilor și este foarte bine că s-a întâmplat așa. Aceste perdele forestiere sunt situate perpendicular pe proprietățile oamenilor. Dacă nu ar fi fost această modificare legislativă, omenii nu-și dădea acordul pentru crearea acestor drumuri”, a declarat Petre Marin, director al Direcției Silvice Dâmbovița.
Violeta Stanciu
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Salvați Salvarea!„Nu rezolvăm problema economică în România crescând taxe”
PSD Dâmbovița, final de analiză în teritoriu
Teren modern de sport, construit prin PJDL
Pensionarii, nemulțumiți de pensiile care nu țin pasul cu inflația
Lucrări avansate la DN 7 Bâldana - Titu
Contabilii cer eliminarea E-TVA și oprirea „dictaturii fiscale”
Finanțarea pentru medicii de familie și cei din Ambulatoriu
Privatizarea Automecanica Moreni, o misiune (im)posibilă
„Codul Fiscal se schimbă de sute de ori pe an”
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)