Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
16.05.2023 00:18
Deputatul PSD Dâmbovița, Carmen Holban a condus Delegația Parlamentului României în Republica Chile
![Deputatul PSD Dâmbovița, Carmen Holban a condus Delegația Parlamentului României în Republica Chile](./upload/images/1/art_230516_PSD DAMBOVITA.jpeg.jpg)
O delegație a Parlamentului României, condusă de deputatul PSD Dâmbovița, Carmen Holban, vicepreședinte al Comisiei pentru egalitatea de șanse pentru femei și bărbați din Camera Deputaților, alături de doamnele deputat Rodica Paraschiv și Viorica Sandu - secretar al Comisiei pentru egalitatea de șanse pentru femei și bărbați, a efectuat o vizită oficială în Chile săptămâna trecută la invitația președintelui Camerei Deputatelor și Deputaților din această țară, Vlado Mirosevic Verdugo.
Scopul principal al vizitei a fost de a discuta despre întărirea relațiilor dintre România, Uniunea Europeană și Chile, dar și de a identifica soluțiile necesare pentru respectarea drepturilor femeilor, a egalității de șanse și stoparea violenței în familie. A fost remarcată diminuarea inechităților sociale în cele două țări și s-a convenit asupra continuării eforturilor comune de asigurare a egalității de gen și de șanse atât în România, cât și în Chile.
„Delegația condusă de deputatul PSD Dâmbovița, Carmen Holban, a fost întâmpinată la sosirea în Chile de către Ambasadorul Extraordinar și Plenipotențiar al României în Chile, E.S. Floricel Paul Mocanu, și de consulul general, doamna Roxana Mocanu. Alături de E.S. Floricel Paul Mocanu, reprezentantele Camerei Deputaților din România au participat la donarea a două seturi de documente de arhivă referitoare la refugiații chilieni din România, documente care vor fi expuse în Muzeul Solidarității și Drepturilor Omului din Santiago de Chile. Vizita delegației parlamentare române în Chile a fost una productivă și a permis discuții importante cu privire la întărirea legăturilor dintre cele două state, dar și la promovarea valorilor comune ale celor două țări”, se arată în cadrul unui comunicat de presă transmis de PSD Dâmbovița.
Violeta Stanciu
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Salvați Salvarea!„Nu rezolvăm problema economică în România crescând taxe”
PSD Dâmbovița, final de analiză în teritoriu
Teren modern de sport, construit prin PJDL
Pensionarii, nemulțumiți de pensiile care nu țin pasul cu inflația
Lucrări avansate la DN 7 Bâldana - Titu
Contabilii cer eliminarea E-TVA și oprirea „dictaturii fiscale”
Finanțarea pentru medicii de familie și cei din Ambulatoriu
Privatizarea Automecanica Moreni, o misiune (im)posibilă
„Codul Fiscal se schimbă de sute de ori pe an”
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)