Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
13.09.2023 00:14
Mircea Geoană a fost și la două dintre uzinele din județ
Secretarul general adjunct al NATO, în vizită „surpriză” la Automecanica și Mija
![Secretarul general adjunct al NATO, în vizită „surpriză” la Automecanica și Mija](./upload/images/1/art_230913_automecanica Moreni.jpg)
*„Vizita lui Geoană, din poziția pe care o are în NATO, pentru Automecanica este o vizită de imagine, o vizită în urma căreia omul numărul 2 din NATO a putut să vadă că România încă are capabilități și că poate să fie parte activă în programele de înzestrare europene și NATO”
Vizită surpriză a secretarului general adjunct al NATO, Mircea Geoană în județul Dâmbovița! Acesta a descins în prima zi din săptămână la două dintre cele trei fabrici din industria de apărare a județului Dâmbovița, respectiv la Uzina Automecanica Moreni și UM Mija. Concluzia trasă de sindicalistul morenar este că salvarea Uzinei Automecanica Moreni trebuie să vină din interior, respectiv de la conlucrarea cât mai strânsă între conducere și sindicat.
„Nu am înțeles venirea lui Geoană și faptul că nimeni din staff-ul PSD-ului nu a fost prezent, lucru care m-a surprins. A fost doar Antena 3 cu ei, televiziunea. A vizitat Automecanica Moreni și Uzina Mecanică Mija unde i s-a făcut o prezentare a realizărilor și nerealizărilor societății Automecanica Moreni și la UM Mija și cum stau din punct de vedere al contractelor și comenzilor și cum poate uzina să răspundă la anumite condiții având în vedere războiul de la graniță adică tot ceea ce a fost de prezentat i s-a prezentat ca șef NATO, pentru că este al doilea om în NATO până la urmă. Am avut o discuție cu el în care am solicitat o întâlnire cu cei din industria de apărare românească, mă refer la președinții de sindicate din ASIAA și a acceptat această întâlnire pe care urmează să o organizăm la București. Am făcut o prezentare a societății în uzină unde a putut să vadă ce capabilități mai avem, ce am investit în ultima perioadă și ce am putut dezvolta. A plecat impresionat pozitiv de la Automecanica Moreni, cât și de la UM Mija. I-am reproșat chiar în fața transportorului SAUR 2 și i-am amintit de o discuție pe care am avut-o prin 2008 în care eu spuneam că «transportorul blindat SAUR 2 trebuie să fie în dotarea Armatei, cel puțin la un nivel de un batalion, în așa fel încât să deschidem și drumul către export al acestui produs», pentru că știm că toată lumea ne întreabă dacă «Armata noastră îl are în dotare?». Mi-a plăcut că a fost sincer și a spus că își aduce aminte de acea discuție și că am avut dreptate. Vizita lui Geoană, din poziția pe care o are în NATO, pentru Automecanica este o vizită de imagine, o vizită în urma căreia omul numărul 2 din NATO a putut să vadă că România încă are capabilități și că România poate să fie parte activă în programele de înzestrare europene și NATO”, ne-a declarat ieri liderul de sindicat de la Uzina Automecanica Moreni, Constantin Bucuroiu.
Violeta Stanciu
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Salvați Salvarea!„Nu rezolvăm problema economică în România crescând taxe”
PSD Dâmbovița, final de analiză în teritoriu
Teren modern de sport, construit prin PJDL
Pensionarii, nemulțumiți de pensiile care nu țin pasul cu inflația
Lucrări avansate la DN 7 Bâldana - Titu
Contabilii cer eliminarea E-TVA și oprirea „dictaturii fiscale”
Finanțarea pentru medicii de familie și cei din Ambulatoriu
Privatizarea Automecanica Moreni, o misiune (im)posibilă
„Codul Fiscal se schimbă de sute de ori pe an”
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)