Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
09.06.2023 00:16
La Dobra,
Proiecte pentru infrastructura sportivă și educațională
![Proiecte pentru infrastructura sportivă și educațională](./upload/images/1/art_230609_Proiecte Dobra 1.jpeg.jpg)
*Recent, în satul Mărcești, în prezența autorităților locale și județene, a fost inaugurat terenul multisport construit pentru elevii și tinerii din localitate
Infrastructura educațională și sportivă rămân două componente importante pentru administrația publică locală din comuna Dobra. Recent, în satul Mărcești, în prezența autorităților locale și județene, a fost inaugurat terenul multisport construit pentru elevii și tinerii din localitate. Valoarea totală a proiectului este de aproximativ 500.000 de lei, contribuția Consiliului Județean Dâmbovița fiind de 220.000 de lei. Proiectul a fost finalizat prin Programul Județean de Dezvoltare Locală (PJDL).
De asemenea, primarul Daniel Nica anunța că au fost semnate contractele de finanțare pentru eficientizarea electrică și reabilitarea celor două grădinițe din satele Mărcești și Dobra! Investițiile nu se vor opri aici, potrivit edilului șef. Recent, a fost semnat contractul de finanțare prin Programul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), în care este vizată reabilitarea moderată a clădirii Primăriei Dobra și a căminelor culturale din Dobra și Mărcești.
Proiectul prevede ca toate clădirile să fie montate cu panouri fotovoltaice, sistem de încălzire modern, se vor înlocui elemente de tâmplărie, se vor izola plăcile de la acoperiș și se vor placa pereții (acolo unde este cazul). Primarul Daniel Nica a transmis că valoarea proiectului este de 1.484.549,37 lei. Totodată, acesta a mai anunțat a fost semnat contractul de finanțare pentru reabilitarea moderată a Școlii Gimnaziale „Iulian Rusu” din Mărcești, proiect în valoare de 1.594.937,08 lei, tot prin PNRR.
„În ceea ce privește proiectul pentru Școala Gimnazială, se vor izola termic pereții, se vor înlocui elemente de tâmplărie, se vor izola plăcile de la acoperiș. Urmează obținerea documentației de autorizare și scoaterea la licitație a lucrărilor, după care vom începe lucrările”, a transmis primarul comunei Dobra, Daniel Nica.
Ștefan Khalil
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Salvați Salvarea!„Nu rezolvăm problema economică în România crescând taxe”
PSD Dâmbovița, final de analiză în teritoriu
Teren modern de sport, construit prin PJDL
Pensionarii, nemulțumiți de pensiile care nu țin pasul cu inflația
Lucrări avansate la DN 7 Bâldana - Titu
Contabilii cer eliminarea E-TVA și oprirea „dictaturii fiscale”
Finanțarea pentru medicii de familie și cei din Ambulatoriu
Privatizarea Automecanica Moreni, o misiune (im)posibilă
„Codul Fiscal se schimbă de sute de ori pe an”
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)