Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
12.04.2024 00:15
Cu o creștere a numărului de beneficiari pentru anul școlar 2024,
Programul „Masă Sănătoasă", extins în județul Dâmbovița
![Programul „Masă Sănătoasă](./upload/images/1/art_240412_elevi masa.jpg)
*În județul Dâmbovița, inițial, 28 de unități de învățământ au beneficiat de acest program, iar ulterior, cu suplimentarea numărului de unități acceptate, numărul lor a ajuns la 35
Inspectoratul Școlar Județean (IȘJ) Dâmbovița a anunțat extinderea Programului Național „Masă Sănătoasă" în județ, cu o creștere a numărului de beneficiari pentru anul școlar 2024. Această inițiativă este menită să asigure o alimentație sănătoasă pentru preșcolari și elevi, contribuind la îmbunătățirea accesului la educație și la promovarea unui stil de viață sănătos.
Potrivit declarațiilor reprezentanților IȘJ Dâmbovița, Programul „Masă Sănătoasă" are drept obiectiv principal sprijinirea participării la educație prin oferirea unei alimentații sănătoase și promovarea unui stil de viață alimentar echilibrat. Prin alocarea de resurse financiare și distribuirea acestora către unitățile de învățământ selectate, programul vizează îmbunătățirea rezultatelor școlare și reducerea abandonului școlar, în special în mediile dezavantajate.
În județul Dâmbovița, inițial, 28 de unități de învățământ au beneficiat de acest program, iar ulterior, cu suplimentarea numărului de unități acceptate, numărul lor a ajuns la 35. Această extindere a dus la o creștere a numărului de beneficiari direcți, ajungând la 11.945 de preșcolari și elevi, față de 3.804 în anul școlar precedent.
Pentru implementarea programului, sume importante au fost alocate de către Guvern, iar procedura de atribuire a contractelor pentru furnizarea mesei calde sau a pachetelor alimentare este organizată la nivelul fiecărei unități de învățământ.
Ștefan Khalil
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Salvați Salvarea!„Nu rezolvăm problema economică în România crescând taxe”
PSD Dâmbovița, final de analiză în teritoriu
Teren modern de sport, construit prin PJDL
Pensionarii, nemulțumiți de pensiile care nu țin pasul cu inflația
Lucrări avansate la DN 7 Bâldana - Titu
Contabilii cer eliminarea E-TVA și oprirea „dictaturii fiscale”
Finanțarea pentru medicii de familie și cei din Ambulatoriu
Privatizarea Automecanica Moreni, o misiune (im)posibilă
„Codul Fiscal se schimbă de sute de ori pe an”
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)