Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
10.05.2023 00:13
Primăria Raciu anunță noi investiții în perioada următoare
![Primăria Raciu anunță noi investiții în perioada următoare](./upload/images/1/art_230510_raciu.jpg)
Administrația publică locală din comuna Raciu pregătește investiții importante, care vor fi demarate în acest an. Primarul Vasile Grădinaru a declarat că proiectul pentru înființarea rețelei de gaze este încă la faza de documentație, dar mai sunt doar câteva avize de obținut. Investiția va fi demarată cu fonduri prin Programul Național de Investiții „Anghel Saligny” .Nu se știe exact momentul când va fi obținută finanțarea, dar autoritățile locale speră cât mai curând, pentru a putea demara următoarele proceduri pentru realizarea acestei importante investiții.
„Pentru proiectul înființare și distribuție a rețelei de gaze, noi avem documentația aproape finalizată. Mai avem câteva avize de obținut și terminăm acest capitol. Mai avem de luat de la Apele Române, de la Garda de Mediu și Ministerul Agriculturii. În ceea privește finanțarea, va fi tot prin «Anghel Saligny», la fel ca proiectul privind extinderea rețelei de canalizare, care în acest moment este în plină desfășurare. Am fost anunțați că urmează să primim finanțarea, după care noi vom începe următoarele proceduri. Nu pot preconiza nicio dată, nu ține de noi” , a declarat primarul Vasile Grădinaru. Edilul șef a mai precizat că urmează să înceapă un alt proiect privind modernizarea drumurilor locale, investiție care va fi realizată în parteneriat cu CJD.
„Mai avem o asociere alături de Consiliul Județean Dâmbovița pentru modernizare drumuri locale în comuna Raciu. Urmează să semnăm contractul de asociere. După aceea noi vom semna contractul cu firma câștigătoare și vom da drumul la lucrări”, a mai completat primarul comunei Raciu.
Nu în ultimul rând, urmează ca Primăria Raciu să dea autorizație de construire pentru amenajarea unui nou teren de fotbal în satul Raciu. Proiectul va fi realizat prin Programul Județean de Dezvoltare Rurală (PJDL), inițiat de actuala conducere a Consiliului Județean Dâmbovița.
Ștefan Khalil
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Salvați Salvarea!„Nu rezolvăm problema economică în România crescând taxe”
PSD Dâmbovița, final de analiză în teritoriu
Teren modern de sport, construit prin PJDL
Pensionarii, nemulțumiți de pensiile care nu țin pasul cu inflația
Lucrări avansate la DN 7 Bâldana - Titu
Contabilii cer eliminarea E-TVA și oprirea „dictaturii fiscale”
Finanțarea pentru medicii de familie și cei din Ambulatoriu
Privatizarea Automecanica Moreni, o misiune (im)posibilă
„Codul Fiscal se schimbă de sute de ori pe an”
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)