Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
11.01.2024 00:15
Președintele PNL Dâmbovița, Virgil Guran, a anunțat ruperea coaliției la nivel județean
„Nu mai există o alianță între PNL și PSD în Dâmbovița”
![„Nu mai există o alianță între PNL și PSD în Dâmbovița”](./upload/images/1/art_240111_PNL DB CONF AZI 100124.jpeg.jpg)
*Mărul discordiei, în opinia liderului PNL Dâmbovița, a plecat de la repartizarea microbuzelor școlare către primării, dar și de la repartizarea sumei de 36.829 mii lei pe anul 2024, din impozitul pe venit corespunzător cotei de 6% reprezentând fond la dispoziția Consiliului Județean Dâmbovița, către unitățile administrativ teritoriale din județ
Președintele PNL Dâmbovița, Virgil Guran, senator și vicepreședinte al Senatului României, a anunțat ieri, în cadrul conferinței de presă de la PNL Dâmbovița, ruperea coaliției PSD - PNL la nivelul județului Dâmbovița! Așa cum era anticipat, motivul „divorțului politic” a plecat de la neînțelegerile care au apărut în cadrul Consiliului Județean Dâmbovița, respectiv de la repartizarea sumei de 36.829 mii lei pe anul 2024, din impozitul pe venit corespunzător cotei de 6% reprezentând fond la dispoziția Consiliului Județean Dâmbovița, către unitățile administrativ teritoriale din județ, repartizare pe care conducerea PNL Dâmbovița o consideră discriminatorie. De asemneea, o altă problemă care a pus cruce coaliției PSD -PNL în județul Dâmbovița a fost repartizarea de către CJD a celor 31 de microbuze electrice școlare, dintre care doar 4 au revenit primarilor liberali.
„Lucrurile au plecat de la alocarea microbuzelor electrice. Din 31 de microbuze, s-au creat niște criterii și doar 4 au mers la primăriile PNL, cu toate că există un algoritm politic, în funcție de ponderea pe care o avem în județ. Mi s-a spus de către președintele CJD că a înțeles, că așa a ieșit. Ajungem la ziua de ieri (n.n. marți, 9 ianuarie 2024) când se alocă bani, 6% din impozitul pe venit pentru localități. Noi reprezentăm 25% din populația județului, din cetățenii dâmbovițeni. Mi s-a părut normal ca 25% din fonduri să meargă către primăriile PNL să poată să-și rezolve lucrurile. Banii pe care îi împarte CJD sunt foarte puțini dar deranjează echitatea. Cum poți să spui că în comunitățile conduse de liberali nu există contribuție? Păi Găeștiul și Titu au o contribuție mai mare decât Târgoviștea la impozitul pe venit pentru că sunt mai mulți angajați decât la Târgoviște, acolo sunt întreprinderi mari, Arctic, Centrul Renault, plus alte societăți. În urma discuției am ajuns la concluzia că nu putem să participăm la un astfel de circ, de bătaie de joc, iar în semn de protest consilierii noștri nu au participat. Din acest moment, l-am anunțat și pe Corneliu Ștefan, respect alianța la nivel național, mă aliniez acolo, unde sunt și cu funcțiile pe care le am, dar la nivel de județul Dâmbovița această alianță s-a încheiat. Nu mai există o alianță între PNL și PSD”, a declarat președintele PNL Dâmbovița, senatorul Virgil Guran la prima conferință de presă din 2024 de la PNL Dâmbovița.
Violeta Stanciu
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Salvați Salvarea!„Nu rezolvăm problema economică în România crescând taxe”
PSD Dâmbovița, final de analiză în teritoriu
Teren modern de sport, construit prin PJDL
Pensionarii, nemulțumiți de pensiile care nu țin pasul cu inflația
Lucrări avansate la DN 7 Bâldana - Titu
Contabilii cer eliminarea E-TVA și oprirea „dictaturii fiscale”
Finanțarea pentru medicii de familie și cei din Ambulatoriu
Privatizarea Automecanica Moreni, o misiune (im)posibilă
„Codul Fiscal se schimbă de sute de ori pe an”
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)