Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
22.05.2023 00:13
Fostul ministru al Economiei, Claudiu Năsui, vicepreședinte USR a declarat vineri, la Târgoviște:
„Gaura” de la buget a ajuns la 28 miliarde de lei
*„Dacă ne uităm, pe ultimii 10 ani, vedem că tocmai asta este problema, această explozie a cheltuielilor statului care a fost acompaniată și de creșteri de taxe și impozite dar care nu au ținut pasul cu creșterea cheltuielilor”
Fostul ministru al Economiei, deputatul Claudiu Năsui, vicepreședinte al USR s-a aflat vineri, 19 mai, în județul Dâmbovița, împreună cu colega sa Cristina Prună, de asemenea deputat și vicepreședinte USR! Aceștia au participat la conferința de presă de la sediul USR Dâmbovița, alături de deputatul USR Dâmbovița, Daniel Blaga, președintele acestei formațiuni politice.
„Gaura” de la buget a fost unul dintre subiectele abordate de Claudiu Năsui la conferința de presă de la Târgoviște. Potrivit acestuia, deficitul a ajuns, după primele 4 luni de execuție bugetară, la 28 de miliarde de lei, nu la 20 de miliarde cum s-a anunțat inițial.
,,Gaura aceasta de care s-a tot vorbit, apropo de găuri negre, din calculele noastre nu este de 20 miliarde, cum a spus d-ul Câciu (n.n. ministrul de Finanțe, Adrian Câciu). După primele trei luni de execuție bugetară era la 24 miliarde, iar după primele 4 luni de execuție bugetară a ajuns la 28 de miliarde de lei. Statul nu a reușit să cheltuie în limitele normalului, nu a reușit să-și țină cheltuielile în frâu. Dacă ne uităm, pe ultimii 10 ani, vedem că tocmai asta este problema, această explozie a cheltuielilor statului care a fost acompaniată și de creșteri de taxe și impozite dar care nu au ținut pasul cu creșterea cheltuielilor”, a declarat la Târgoviște deputatul și vicepreședintele USR, Claudiu Năsui, fost ministru al Economiei.
Violeta Stanciu
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Salvați Salvarea!„Nu rezolvăm problema economică în România crescând taxe”
PSD Dâmbovița, final de analiză în teritoriu
Teren modern de sport, construit prin PJDL
Pensionarii, nemulțumiți de pensiile care nu țin pasul cu inflația
Lucrări avansate la DN 7 Bâldana - Titu
Contabilii cer eliminarea E-TVA și oprirea „dictaturii fiscale”
Finanțarea pentru medicii de familie și cei din Ambulatoriu
Privatizarea Automecanica Moreni, o misiune (im)posibilă
„Codul Fiscal se schimbă de sute de ori pe an”
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.