Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
18.01.2024 00:15
Emil Pleșa, președintele unei asociații de pensionari și lider PMP Pucioasa, a răbufnit
„E o bătaie de joc indexarea de 13,8%”
![„E o bătaie de joc indexarea de 13,8%”](./upload/images/1/art_240118_emil plesa.jpg)
*„Recalcularea și mărirea din septembrie este praf în ochii celor care încă mai cred în guvernanții noștri”
Din calitatea sa de reprezentant al pensionarilor, dar și ca lider al PMP Pucioasa, Emil Pleșa și-a arătat dezamăgirea și indignarea față decizia Guvernului de a majora pensiile doar cu 13,8% de la 1 ianuarie 2024, majorare care, în opinia sa, nu acoperă nici măcar scumirea produselor de bază. Emil Pleșa susține că 30% ar fi fost o creștere mult mai realistă având în vedere explozia prețurilor care îi va îngenunchia pe cei cu pensii mici.
„E o bătaie de joc începând cu indexarea aceasta de la 1 ianuarie 2024, de 13,8 care trebuia să fie 16%, conform INS, cu toate că cea reală trebuia să fie de 30%. Ce să mai discutăm? Din cei 13,8% care le-a dat la bieții pensionari care au pensii până în 2000 de lei nu le ajunge să acopere scumpirea nici la produsele de bază. În ceea ce privește nivelul de trai, acesta va scădea drastic pentru că, scumpindu-se carburanții, pe principiul Dominoului, toate se vor scumpi. Recalcularea și mărirea din septembrie este praf în ochii celor care încă mai cred în guvernanții noștri, nu contează de ce coloratură politică sunt, pentru că suntem conduși de peste 3 ani de o struțo - cămilă. Ce treabă are liberalul cu social democratul?”, a răbufnit Emil Pleșa, președintele unei asociații de pensionari din județul Dâmbovița, lider PMP Pucioasa.
Violeta Stanciu
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Salvați Salvarea!„Nu rezolvăm problema economică în România crescând taxe”
PSD Dâmbovița, final de analiză în teritoriu
Teren modern de sport, construit prin PJDL
Pensionarii, nemulțumiți de pensiile care nu țin pasul cu inflația
Lucrări avansate la DN 7 Bâldana - Titu
Contabilii cer eliminarea E-TVA și oprirea „dictaturii fiscale”
Finanțarea pentru medicii de familie și cei din Ambulatoriu
Privatizarea Automecanica Moreni, o misiune (im)posibilă
„Codul Fiscal se schimbă de sute de ori pe an”
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)