Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
09.01.2024 00:12
Sanitas Dâmbovița se pregătește de grevă
„Drepturile noastre ne sunt limitate, iar vocile nu ne sunt ascultate”
![„Drepturile noastre ne sunt limitate, iar vocile nu ne sunt ascultate”](./upload/images/1/art_240109_SANITAS DAMBOVITA 1.jpeg.jpg)
*„Guvernul a mărit salariile din Sănătate cu 5%, o palmă dură dată angajaților care trebuiau să beneficieze de o nouă politică salarială, așa cum a fost promis”
Sanitas Dambovita informează membri de sindicat cu privire la existența premiselor pentru declanșarea conflictului colectiv de muncă în cadrul sectorului de negociere colectivă Sănătate și Asistență Socială. Potrivit liderului de sindicat Corneliu Stănică, până la data de 18 01 2024 se va evalua numărul de semnături, iar începând cu data de 19 01 2024 se vor demara toate procedurile legale pentru declanșarea conflictului de muncă. Mai spune președintele Sanitas Dâmbovița că greva reprezintă ultimul pas, după ce toate mecanismele de rezolvare a conflictului colectiv de muncă au fost parcurse.
„Pentru a ajunge la grevă, trebuie să încercăm medierea și concilierea conflictelor. Recent, guvernul a mărit salariile din Sănătate cu 5%, o palmă dură dată angajaților care trebuiau să beneficieze de o nouă politică salarială, așa cum a fost promis. Aceste nerespectări legale, plus măririle salariale fără o bază justificată ne fac să considerăm că drepturile noastre ne sunt limitate, iar vocile nu ne sunt ascultate. Tot timpul politicieni declară că Sănătatea și Învățământul sunt priorități naționale, suntem întrebați de ce facem grevă că avem salarii mari? Nu este asa! Federația Sanitas a început să publice fluturași cu salarile din cele două sectoare, Sănătate si asistență socială, cu angajati care primesc salarii aproape de salariul minim pe economie”, a transmis președintele Sanitas Dâmbovița, Corneliu Stănică.
Violeta Stanciu
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Salvați Salvarea!„Nu rezolvăm problema economică în România crescând taxe”
PSD Dâmbovița, final de analiză în teritoriu
Teren modern de sport, construit prin PJDL
Pensionarii, nemulțumiți de pensiile care nu țin pasul cu inflația
Lucrări avansate la DN 7 Bâldana - Titu
Contabilii cer eliminarea E-TVA și oprirea „dictaturii fiscale”
Finanțarea pentru medicii de familie și cei din Ambulatoriu
Privatizarea Automecanica Moreni, o misiune (im)posibilă
„Codul Fiscal se schimbă de sute de ori pe an”
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)