Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
29.02.2024 00:13
Apel al consilierului local PNL de la Primăria Titu, Teodor Rădoi
Rolul primăriilor în colectarea noii taxe de salubritate trebuie regândit
![Rolul primăriilor în colectarea noii taxe de salubritate trebuie regândit](./upload/images/1/art_240229_PNL DB CONSILIER TITU 280224.jpeg.jpg)
Violeta Stanciu
Din sediul PNL Dâmbovița, unde a participat recent la conferința de presă a acestei formațiuni politice, consilierul local PNL de la Primăria Titu, Teodor Rădoi a cerut conducerii ADI Deșeuri să regândească rolul primăriilor în colectarea noii taxe de salubritate percepută de la agenții economici. Acesta susține că nu s-a schimbat nimic față de prima variantă și că unitățile administrativ teritoriale din județ sunt obligate să colecteze taxa unui agent economic privat. Teodor Rădoi cere factorilor decidenți să lase primăriile să se ocupe de dezvoltarea comunităților și de creșterea calității vieții cetățenilor și să nu le mai împovăreze cu alte responsabilități, de genul „colectarea de taxe pentru alți agenți economici”.
„Legat de partea cu implicarea primăriilor, implicarea administrațiilor publice locale în acest proces de colectare a taxei de salubritate. Am hotărârea și se pare că nu s-a schimbat nimic referitor la rolul pe care trebuie să-l joace primăriile în colectarea taxei. În continuare primăriile sunt cele responsabile, prin aparatul propriu, să colecteze de la agenții economici, primăriile trebuie să-i execute pe agenții economici dacă nu plătesc această taxă și să verse fondurile la asociație. Este profund nedrept ca o primărie să se ocupe de această taxă, de colectarea ei pentru o societate comercială, o entitate privată care până acum colecta foarte bine taxa. Urmează dezbaterea finală pe această taxă, că trebuie adoptată, fac un apel la primari, la ADI Deșeuri să regândească rolul primăriilor în colectarea acestei taxe”, a semnalat Teodor Rădoi, consilier local PNL la Primăria Titu la conferința de presă de la PNL Dâmbovița.
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Salvați Salvarea!„Nu rezolvăm problema economică în România crescând taxe”
PSD Dâmbovița, final de analiză în teritoriu
Teren modern de sport, construit prin PJDL
Pensionarii, nemulțumiți de pensiile care nu țin pasul cu inflația
Lucrări avansate la DN 7 Bâldana - Titu
Contabilii cer eliminarea E-TVA și oprirea „dictaturii fiscale”
Finanțarea pentru medicii de familie și cei din Ambulatoriu
Privatizarea Automecanica Moreni, o misiune (im)posibilă
„Codul Fiscal se schimbă de sute de ori pe an”
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)