Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
06.03.2023 00:17
Proiecte critice pentru infrastructura rutieră
Centura și podul de la Pucioasa, în atenția Ministerului Transporturilor
![Centura și podul de la Pucioasa, în atenția Ministerului Transporturilor](./upload/images/1/art_230306_ionut savoiu.jpg)
De ani buni, locuitorii orașului Pucioasa se plâng că nu mai scapă de accesul dificil din spre Târgoviște, care se face pe un pod îngust, iar la orele de vârf se merge bară la bară. De asemenea, puciosenii încep să-și piardă răbdarea și atunci când vine vorba despre proiectul centurii ocolitoare, care ar duce la scăderea cotelor de trafic din interiorul orașului. Ionuț Săvoiu, secretar de stat în Ministerul Transporturilor și Infrastructurii, a vorbit despre situația podului de la Pucioasa. Potrivit acestuia, podul ar fi trebuit să nu fie inclus în același proiect cu centura orașului, astfel, reabilitarea lui s-ar fi putut produce mult mai devreme.
„În ceea ce privește accesul în orașul Pucioasa din spre Târgoviște, pe acel pod, putem spune că este o situație de compromis, ținând cont de faptul că podul face parte din proiectul pentru centura orașului Pucioasa, acesta nu poate fi defalcat și dacă s-ar fi luat decizia să se facă o altă investiție doar pentru pod, ar fi fost altceva acum. Dacă acel pod ar fi fost scos din proiect acum cinci ani, poate că era altă istorie. Timp de șase luni, noi am urmărit cu mare atenție de când s-a depus oferta ca acest contract să înceapă odată. Eu sper ca în maxim o lună să avem contractor și pe zona de nord, pe Târgoviște – Sinaia, care să intre în faza de proiectare. Astfel va fi începută execuția și la podul de intrare în Pucioasa” , a declarat Ionuț Săvoiu, secretar de stat în Ministerul Transporturilor.
Fostul consilier județean PSD a vorbit și despre centura orașului Pucioasa, anunțând că investiția este pe drumul cel bun.
„În ceea ce privește proiectul centurii orașului Pucioasa, acesta este într-o stare avansată, cu studiul de fezabilitate realizat în timp record de Consiliul Județean. Cred eu că va fi aprobat în aceste luni și va intra în faza de licitație”, a mai transmis Ionuț Săvoiu.
Ștefan Khalil
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Salvați Salvarea!„Nu rezolvăm problema economică în România crescând taxe”
PSD Dâmbovița, final de analiză în teritoriu
Teren modern de sport, construit prin PJDL
Pensionarii, nemulțumiți de pensiile care nu țin pasul cu inflația
Lucrări avansate la DN 7 Bâldana - Titu
Contabilii cer eliminarea E-TVA și oprirea „dictaturii fiscale”
Finanțarea pentru medicii de familie și cei din Ambulatoriu
Privatizarea Automecanica Moreni, o misiune (im)posibilă
„Codul Fiscal se schimbă de sute de ori pe an”
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)