Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
11.12.2023 00:15
Administrația locală, despre demararea unei investiții vitale pentru comunitate
Proiecte pentru Dobra în parteneriat cu CJD
![Proiecte pentru Dobra în parteneriat cu CJD](./upload/images/1/art_231211_Dobra.jpg)
Primarul comunei Dobra, Daniel Nica, a vorbit recent despre demararea unui proiect vital pentru comunitatea sa, care vizează amenajarea extinsă a șanțurilor și acceselor către proprietăți. Proiectul, evaluat la 3,5 milioane de lei, este realizat în parteneriat cu Consiliul Județean Dâmbovița, prin intermediul Programului Județean de Dezvoltare Locală (PJDL).
Această investiție strategică în infrastructură are ca obiectiv principal îmbunătățirea accesibilității și siguranței în comuna Dobra, precum și optimizarea gestionării apei de scurgere. Planurile includ amenajarea a aproximativ 7,5 kilometri de șanțuri și accesoriu către proprietăți, oferind beneficii semnificative rezidenților din zonă.
Primarul Nica a subliniat importanța colaborării cu Consiliul Județean Dâmbovița, evidențiind necesitatea îmbunătățirilor în rețeaua extinsă de șanțuri din localitate. În același context, el a anunțat depunerea unui nou proiect în valoare de 4,5 milioane de lei, prin același Program Județean de Dezvoltare Locală, menit să asigure continuarea și extinderea lucrărilor.
De asemenea, primarul a adăugat că, datorită rezultatelor pozitive obținute prin proiectele deja realizate prin PJDL, comuna Dobra a beneficiat de o finanțare suplimentară de 2 milioane de lei în anul 2023 din partea Consiliului Județean Dâmbovița. Această sumă suplimentară se va dovedi esențială pentru progresul și dezvoltarea durabilă a localității în următorul an.
„Am demarat un proiect de amenajare a șanțurilor și acceselor către proprietăți, în valoare de 3,5 milioane de lei, cu sprijinul Consiliului Județean Dâmbovița prin Programul Județean de Dezvoltare Locală. Acest parteneriat ne permite să realizăm aproximativ 7,5 kilometri de șanțuri și accesoriu către proprietăți. Comuna are o rețea extinsă de șanțuri, iar pentru continuarea acestor lucrări, am depus un nou proiect în valoare de 4,5 milioane de lei, tot prin PJDL. În 2023, în urma obiectivelor deja atinse prin PJDL, am primit finanțare suplimentară de 2 milioane de lei din partea Consiliului Județean Dâmbovița”, a declarat primarul Daniel Nica.
Ștefan Khalil
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Noi investiții în infrastructura rutierăLa Potlogi se va putea circula pe centura ocolitoare
Eforturi pentru aducerea gazelor naturale în comuna Raciu
Iluminatul public, în plin proces de eficientizare
Retragerile totale sau parțiale de fonduri, un fenomen alarmant
195 locuri de muncă vacante în Spațiul Economic European
Modernizarea Școlii Gimnaziale de la Românești, pe ultima sută de metri
Dezvoltarea fondurilor de vânătoare atrage interesul vânătorilor profesioniști
Apa potabilă, în pericol din cauza secetei
Exporturile și importurile, în picaj
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)