Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
04.05.2023 00:12
Proiecte îndrăznețe anunțate de Primăria Dobra
![Proiecte îndrăznețe anunțate de Primăria Dobra](./upload/images/1/art_230504_dobra.jpg)
Maraton de proiecte pentru comuna Dobra! Luna trecută, primarul Daniel Nica anunța că au fost semnate contractele de finanțare pentru eficientizarea electrică și reabilitarea celor două grădinițe din satele Mărcești și Dobra! Investițiile nu se vor opri aici, potrivit edilului șef. Recent, a fost semnat contractul de finanțare prin Programul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), în care este vizată reabilitarea moderată a clădirii Primăriei Dobra și a căminelor culturale din Dobra și Mărcești.
Proiectul prevede ca toate clădirile să fie montate cu panouri fotovoltaice, sistem de încălzire modern, se vor înlocui elemente de tâmplărie, se vor izola plăcile de la acoperiș și se vor placa pereții (acolo unde este cazul). Primarul Daniel Nica a transmis că valoarea proiectului este de 1.484.549,37 lei. Totodată, acesta a mai anunțat a fost semnat contractul de finanțare pentru reabilitarea moderată a Școlii Gimnaziale „Iulian Rusu” din Mărcești, proiect în valoare de 1.594.937,08 lei, tot prin PNRR.
„În ceea ce privește proiectul pentru Școala Gimnazială, se vor izola termic pereții, se vor înlocui elemente de tâmplărie, se vor izola plăcile de la acoperiș. Urmează obținerea documentației de autorizare și scoaterea la licitație a lucrărilor, după care vom începe lucrările”, a transmis primarul comunei Dobra, Daniel Nica.
De asemenea, la începutul acestui an, conducerea Primăriei anunța că reabilitarea șanțurilor și podețelor din localitate au fost realizate într-un procent de peste 50%, iar termenul de finalizare al acestei investiții este până în vară.
Ștefan Khalil
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Noi investiții în infrastructura rutierăLa Potlogi se va putea circula pe centura ocolitoare
Eforturi pentru aducerea gazelor naturale în comuna Raciu
Iluminatul public, în plin proces de eficientizare
Retragerile totale sau parțiale de fonduri, un fenomen alarmant
195 locuri de muncă vacante în Spațiul Economic European
Modernizarea Școlii Gimnaziale de la Românești, pe ultima sută de metri
Dezvoltarea fondurilor de vânătoare atrage interesul vânătorilor profesioniști
Apa potabilă, în pericol din cauza secetei
Exporturile și importurile, în picaj
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)