Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
22.02.2024 00:20
În orașul-stațiune,
Proiect pentru construirea unui parc fotovoltaic la Pucioasa
![Proiect pentru construirea unui parc fotovoltaic la Pucioasa](./upload/images/1/art_240222_pucioasa 1.jpeg.jpg)
*Proiectul propune construirea unui parc fotovoltaic cu o putere instalată de 1,2 MW, având o valoare totală de 6.569.080,19 lei, finanțată în întregime prin fonduri nerambursabile
Ștefan Khalil
Orașul Pucioasa se îndreaptă spre un viitor mai verde și mai sustenabil! Primarul Constantin Ana a anunțat demararea proiectului „Construire parc fotovoltaic necesar autoconsumului oraș Pucioasa, județul Dâmbovița”.
Scopul investiției este de a dezvolta o nouă capacitate de producție pentru autoconsumul energiei electrice din surse regenerabile, cu accent pe energia solară. Obiectivul final vizează sprijinirea unei economii cu emisii reduse de carbon și atingerea obiectivelor asumate de România în cadrul Planului Național Integrat în domeniul Energiei și Schimbărilor Climatice (PNIESC).
„Proiectul propune construirea unui parc fotovoltaic cu o putere instalată de 1,2 MW, având o valoare totală de 6.569.080,19 lei, finanțată în întregime prin fonduri nerambursabile. Această inițiativă inovatoare va acoperi în totalitate consumul de energie electrică al Primăriei, Spitalului orășenesc, școlilor, Centrului Cultural, viitorului bazin de înot și iluminatului public”, a transmis primarul Constantin Ana.
Finanțarea proiectului vine din partea Ministerului Energiei, în calitate de autoritate națională de implementare și gestionare a fondurilor alocate României din Fondul pentru Modernizare (MEFM). Durata de implementare a proiectului este stabilită la 12 luni, iar comunitatea din Pucioasa se așteaptă la beneficii importante în ceea ce privește sustenabilitatea și economia de energie.
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Importanța identificării candidatului idealUnanimitate... de vară la ședința CJ Dâmbovița
Sprijin pentru centrul pentru vârstnici din Ghergani
Peste 1038 de persoane, implicate în acțiuni anti-drog
Creșterea infracționalității în școlile din Dâmbovița
Crin Antonescu de ce nu?
Inspectoratul Școlar, în colimatorul Prefecturii din cauza examenelor naționale
Primăria Găești, amendată pentru lipsa unui adăpost pentru maidanezi
„Recesiune în piața de metalurgie”
Recalcularea pensiilor, subiect „spinos” pentru vârstnici
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)