Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
19.05.2023 00:15
Din Dâmbovița,
Pensionarii nu ies în stradă pentru proteste
![Pensionarii nu ies în stradă pentru proteste](./upload/images/1/art_230519_pensionari proteste.jpeg.jpg)
În aceste săptămâni, sindicatele din învățământ, polițiștii și pensionarii au ieșit masiv în stradă să protesteze în Piața Victoriei din București, dar și în alte orașe ale țării, pentru a-și cere drepturile. Conducerea Consiliului Județean al Persoanelor Vârstnice Dâmbovița anunță că în acest moment nu se gândesc să iasă în stradă.
Președintele Gheorghe Popa a declarat că într-adevăr, punctul de pensie trebuie să crească în raport cu rata inflației și este de partea celor care au ieșit să protesteze. Totuși, la Dâmbovița, organizațiile de pensionari aleg în continuare să semnaleze problemele cu care se confruntă prin discuțiile pe care le au în ședințele Consiliului Județean al Persoanelor Vârstnice, nu în stradă, în continuare, aceștia preferând calea dialogului.
„Vedem că se protestează mult în țară pentru creșterea salariilor în sănătate, învățământ, în poliție și pentru creșterea pensiilor. Noi, la Dâmbovița, o să alegem în continuare calea dialogului și nu vom ieși în stradă. Asta nu înseamnă că nu suntem și noi nemulțumiți de deciziile pe care le-a luat acest Guvern, dar considerăm că întotdeauna, discuțiile civilizate au avut rezultate mai mari decât protestele în stradă. Aceasta este decizia noastră, pentru un moment”, a declarat președintele Consiliului Județean al Persoanelor Vârstnice, Gheorghe Popa.
Ștefan Khalil
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Noi investiții în infrastructura rutierăLa Potlogi se va putea circula pe centura ocolitoare
Eforturi pentru aducerea gazelor naturale în comuna Raciu
Iluminatul public, în plin proces de eficientizare
Retragerile totale sau parțiale de fonduri, un fenomen alarmant
195 locuri de muncă vacante în Spațiul Economic European
Modernizarea Școlii Gimnaziale de la Românești, pe ultima sută de metri
Dezvoltarea fondurilor de vânătoare atrage interesul vânătorilor profesioniști
Apa potabilă, în pericol din cauza secetei
Exporturile și importurile, în picaj
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)