Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
17.01.2023 00:16
La Centrul de Transfuzie Sanguină Dâmbovița,
Liniile Eliza, prioritatea investițională a anului 2023!
![Liniile Eliza, prioritatea investițională a anului 2023!](./upload/images/1/art_230117_iuliana stanciu.jpg)
*„Anul acesta am trecut pe listă laboratorul pentru că liniile Eliza trebuie și ele înlocuite. Sunt liniile cu care lucrăm în laboratorul de markeri virali”
Anul acesta, pe lista de investiții a Centrului de Transfuzie Sanguină Dâmbovița se află liniile de laborator Eliza! Asta după ce anul trecut instituția de profil din plan județean a reușit să obțină o extindere generoasă a sediului, dar și o recompartimentare a spațiului, lucruri care nu ar fi fost posibile fără ajutorul Consiliului Județean Dâmbovița. Investițiile se asigură de către Institutul Național de Transfuzie Sanguină (INHT), în subordinea căruia se află Centrul Județean de Transfuzie Sanguină Dâmbovița.
„S-au făcut niște investiții pe care ni le doream de mult, reamenajarea spațiului și cu extinderea lui. Am obținut și autorizația sanitară, deci totul a fost bine. Zicem noi! Noi, teoretic, nu am avut bani de investiții. La noi investițiile se fac numai cu acordul Institutului Național de Transfuzie Sanguină (INHT). Noi am fost dotați, iar spațiul l-am amenajat prin bunăvoința Consiliului Județean Dâmbovița, să nu credeți că am plătit noi ceva. Am beneficiat din plin de ajutorul acesta. Investițiile s-au făcut de către institut, pe partea de echipamente. Anul acesta am trecut pe listă laboratorul pentru că liniile Eliza trebuie și ele înlocuite. Sunt liniile cu care lucrăm în laboratorul de markeri virali. Le-am pus pe listă, dar acestea se licitează la nivel național, mai ales în contextul acestei reorganizări a rețelei care la un moment dat trebuie să se întâmple”, ne-a declarat dr. Iulia Stanciu, directorul Centrului de Transfuzie Sanguină Dâmbovița.
Violeta Stanciu
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Noi investiții în infrastructura rutierăLa Potlogi se va putea circula pe centura ocolitoare
Eforturi pentru aducerea gazelor naturale în comuna Raciu
Iluminatul public, în plin proces de eficientizare
Retragerile totale sau parțiale de fonduri, un fenomen alarmant
195 locuri de muncă vacante în Spațiul Economic European
Modernizarea Școlii Gimnaziale de la Românești, pe ultima sută de metri
Dezvoltarea fondurilor de vânătoare atrage interesul vânătorilor profesioniști
Apa potabilă, în pericol din cauza secetei
Exporturile și importurile, în picaj
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)