Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
03.04.2024 00:19
Deja în derulare de 2 zile, printre 70% dintre salariați,
Grevă de amploare la Poșta din Dâmbovița
![Grevă de amploare la Poșta din Dâmbovița](./upload/images/1/art_240403_GREVA POSTASI 1.jpeg.jpg)
*„Factorii poștali, oficianții, toți sunt pe salariul minim pe economie. Se pare că s-a ajuns la un acord de principiu dar până nu se semnează noul Contract de Muncă și nu se înregistrează la ITM, noi nu ieșim din grevă”
Ieri a fost a doua zi de grevă a salariaților de la Oficiul Poștal din Târgoviște! Peste 60 de persoane au protestat marți, 2 aprilie 2024, în fața Oficiului Poștal de la Gară, nemulțumiți de salariile foarte mici, pentru că aproape toți muncesc pe salariul minim pe economie, dar și de condițiile proaste de muncă.
Sediile Poștei Române arată tot ca acum 30 de ani, ponosite, fără nicio modernizare, multe fără căldură și condiții decente de muncă. De la 1 aprilie nu se plătesc nici pensii, nici alocații, absolut nimic din ceea ce ține de Poșta Română pentru că factorii poștali sunt hotărâți să nu cedeze și să meargă până la capăt cu demersul lor.
„Am salariul minim pe economie, doar atât, numai cei care au vechime primesc 3% spor de fidelitate care este nesemnificativ. Nu dăm nici pensii, absolut nimic, stăm în fața Oficiului Poștal”, ne-a declarat ieri o poștăriță.
De asemenea, liderul de sindicat din Poșta Dâmbovița, Viorel Alexe ne-a spus că circa 70% dintre salariații Poștei din județul Dâmbovița sunt în grevă.
„Se dorește semnarea unui nou contract de muncă, ceea ce nu mai avem noi acum. Vrem salarii decente pentru că salariații, în marea lor majoritate, sunt pe salariul minim pe economie, dar și acordarea sporului de loialitate la nivelul maxim, de 10-15-25%, în funcție de vechimea fiecăruia. Acesta era trecut în CCM din 2019 dar nu s-a acordat până acum... Factorii poștali, oficianții, toți sunt pe salariul minim pe economie. Vrem condiții de muncă decente în oficiile poștale... Se pare că s-a ajuns la un acord de principiu dar până nu se semnează noul Contract de Muncă și nu se înregistrează la ITM, noi nu ieșim din grevă. Nu suntem mulțumiți de majorările promise dar am înțeles că este maximum din ce putem obține. Dacă vă luați după ce declară șefii noștri e lapte și miere la Poștă, numai că la noi nu se vede”, ne-a declarat ieri liderul de sindicat din Poșta Dâmbovița, Viorel Alexe.
Violeta Stanciu
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Importanța identificării candidatului idealUnanimitate... de vară la ședința CJ Dâmbovița
Sprijin pentru centrul pentru vârstnici din Ghergani
Peste 1038 de persoane, implicate în acțiuni anti-drog
Creșterea infracționalității în școlile din Dâmbovița
Crin Antonescu de ce nu?
Inspectoratul Școlar, în colimatorul Prefecturii din cauza examenelor naționale
Primăria Găești, amendată pentru lipsa unui adăpost pentru maidanezi
„Recesiune în piața de metalurgie”
Recalcularea pensiilor, subiect „spinos” pentru vârstnici
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)