Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
16.03.2023 00:15
Mâine,
Eveniment național la Colegiul Național „Nicolae Titulescu” din Pucioasa
![Eveniment național la Colegiul Național „Nicolae Titulescu” din Pucioasa](./upload/images/1/art_230316_PUCIOASA 1.jpeg.jpg)
*Întâlnire cu elevii, profesorii și iubitorii de istorie, manifestare ce face parte dintr-o serie de evenimente organizate de Fundația Europeană Titulescu *„În cadrul acțiunii de la Colegiul Național Nicolae Titulescu, Fundația Europeană Titulescu va face prin președintele său, domnul Adrian Năstase, o donație consistentă de volume despre opera politico-diplomatică a lui Titulescu, editate de fundație de-a lungul celor 32 de ani de existență”
La sfârșitul acestei săptămâni, Colegiul Național „Nicolae Titulescu” din Pucioasa va fi gazda unui eveniment de înaltă ținută organizat de Fundația Europeană Titulescu, prezidat de președintele fundației, fostul prim-ministru al României, prof. univ. dr. Adrian Năstase! Anunțul a fost făcut chiar de primarul orașului, Constantin Ana care îi așteaptă la eveniment pe toți ,,iubitorii de istorie’’, pentru că scopul manifestării este de a face cunoscută opera politico-diplomatică a patronului spiritual al Colegiul Național ”Nicolae Titulescu” din Pucioasa, de a readuce în actualitate memoria marelui om politic și diplomat român Nicolae Titulescu.
„Orașul nostru redevine gazda unor evenimente importante, cu oameni valoroși! La sfârșitul acestei săptămâni, vineri, începând cu ora 11, în casă nouă și modernă, Colegiul Național «Nicolae Titulescu» din Pucioasa va fi gazda unei acțiuni deosebite. Astfel, vă invităm în sala de festivități a instituției, unde va avea loc o întâlnire cu elevii, profesorii și iubitorii de istorie, manifestare ce face parte dintr-o serie de evenimente organizate de Fundația Europeană Titulescu, prezidată de președintele fundației, fostul prim-ministru al României, prof. univ. dr. Adrian Năstase. Scopul întâlnirii este de a face cunoscută opera politico-diplomatică a patronului său spiritual, de a readuce în actualitate memoria marelui om politic și diplomat român Nicolae Titulescu, de a stimula interesul pentru personalitatea și opera sa, de a încuraja cercetarea și de a publica volume care să cuprindă scrierile sale (documente oficiale, lucrări științifice în varii domenii, conferințe, cursuri universitare, corespondență). Spre bucuria noastră, în cadrul acțiunii de la Colegiul Național Nicolae Titulescu, Fundația Europeană Titulescu va face prin președintele său, domnul Adrian Năstase, o donație consistentă de volume despre opera politico-diplomatică a lui Titulescu, editate de fundație de-a lungul celor 32 de ani de existență. De asemenea, Fundația va oferi Colegiului care poartă numele patronului său spiritual, o serie de copii după documente importante privind educarea și formarea lui Nicolae Titulescu, care nu se află în biblioteca Colegiului: certificat naștere, certificat de absolvire a a clasei a-IV-a a Institutului băieți J.Javet, cu media generală 9,84, lista premianților liceului Carol I pentru anul 1899-1900. Cum este și firesc, evenimentul se va încheia cu o sesiune de întrebări și autografe. Vă așteptăm alături de noi!”, a transmis primarul orașului Pucioasa, Constantin Ana.
Violeta Stanciu
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Importanța identificării candidatului idealUnanimitate... de vară la ședința CJ Dâmbovița
Sprijin pentru centrul pentru vârstnici din Ghergani
Peste 1038 de persoane, implicate în acțiuni anti-drog
Creșterea infracționalității în școlile din Dâmbovița
Crin Antonescu de ce nu?
Inspectoratul Școlar, în colimatorul Prefecturii din cauza examenelor naționale
Primăria Găești, amendată pentru lipsa unui adăpost pentru maidanezi
„Recesiune în piața de metalurgie”
Recalcularea pensiilor, subiect „spinos” pentru vârstnici
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)