Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
07.12.2023 00:10
Chiar dacă s-a retras de la seniori
Romică Ciobanu, cu ochii pe Chindia Târgoviște
![Romică Ciobanu, cu ochii pe Chindia Târgoviște](./upload/images/1/art_231207_ciobanu.jpeg.jpg)
* În prezent, acesta deține un club de fotbal în Pucioasa, cu profil de juniori, însă a rămas cu ochii și pe activitatea echipelor dâmbovițene
Fost jucător important, dar și antrenor cu rezultate notabile la formații precum CSM Alexandria sau Petrolul Ploiești, Romulus Ciobanu a decis în urmă cu mai bine de doi ani să pună punct carierei de antrenor la nivel de seniori. În prezent, deține un club cu profil juvenil în Pucioasa, însă a rămas cu ochii și pe activitatea echipelor dâmbovițene, în special a singurei reprezentante de la nivelul ligii secunde, Chindia Târgoviște.
„Liniștea interioară nu mai există ca antrenor”
Ciobanu a argumentat decizia pe care a luat-o și a transmis că singurul lucru care l-ar face să revină în antrenorat ar fi un proiect sănătos, cu obiective importante.
„Chiar dacă dețin un club de fotbal pentru cei mici, acum doi ani și jumătate am decis să renunț la activitatea de antrenor la nivel de seniori. Argumentele care stau la baza acestei decizii țin de încărcătura foarte mare care este în acest moment la nivel de echipe de club. Tot timpul se doresc rezultate pozitive foarte repede, cu orice preț, iar acest lucru te face să trăiești la intensitate fiecare meci, liniștea interioară nu mai există. Sunt foarte mulți jucători care vin în etape la meciuri, nu văd în România o echipă care să aibă constant un nivel bun al jocului. Acest lucru este un argument care m-a făcut să spun că orice metode folosești, cred că jucătorii nu răspund la ce vrea antrenorul. Aș vrea să revin doar în anumite situații provocatoare, la o echipă cu stabilitate, cu un obiectiv bun”.
„A fost un meci cu miză”
Referitor la meciul Chindiei cu Chiajna, Ciobanu a fost de părere că lipsa de luciditate din finalul partidei a fost cauza pentru care trupa târgovișteană nu a reușit să câștige toate punctele puse în joc.
„A fost un meci cu mare încărcătură, un meci cu miză. În a doua repriză, Chindia a intrat mult mai decisă, mai ofensivă, dar în opinia mea era în regulă dacă apăreau mai devreme în teren jucători de creații și de viteză, mă refer la Șerban, la Golofca sau Prejmerean. Nu știu ce se întâmplă în vestiar, nu vreau să-mi dau mai mult cu părerea. Au fost reprize împărțite. Chiajna a fost mai prezentă în prima repriză, dar în a doua repriză Chindia a fost mai puternică. Sunt jucători cu valoare, oare de ce dispare concentrarea pe final de joc? Pe toată perioada jocului, Bălan a fost foarte bine marcat, nu a avut realizări, dar a reușit să marcheze pe final de joc. Pe Bogaciuc l-am văzut implicat, a avut acțiuni, a pasat către jucătorii de atac, dar, probabil, pe fondul oboselii, n-a mai fost lucid, a pierdut mingea și de acolo a apărut faza golului egalizator”.
Cosmin Sava
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
S-a stabilit programul Cupei RomânieiUnele motivate, altele hazardate
Mesajul lui Boriga, după despărțirea de Chindia
Au prins finale la Cupa României
Victorie la scor de tenis
S-au jucat finalele Fazei Regionale
România la Jocurile Olimpice
Flacăra a început pregătirile pentru noua stagiune
Să fie Ghergu salvatorul Chindiei?
Antrenament în Bucegi
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)