Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
28.03.2024 00:15
O nouă conferință de diseminare pentru unul dintre cele mai importante proiecte implementate de CJD:
Restaurarea Școlii de Cavalerie în vederea consolidării identității culturale
![Restaurarea Școlii de Cavalerie în vederea consolidării identității culturale](./upload/images/1/art_240328_scoala cavalerie 1.jpeg.jpg)
Ieri, la Consiliul Județean Dâmbovița, a avut loc conferința de diseminare a activităților cuprinse și desfășurate în cadrul proiectului „Conservarea, restaurarea, valorificarea clădirii Fosta Școală de Cavalerie în vederea consolidării identității culturale a județului Dâmbovița”. Proiectul cu număr de identificare A3-10/2021/24.06.2021 este implementat de Consiliul Județean Dâmbovița și este finanțat prin Granturile SEE 2014 – 2021 în cadrul Programului RO-CULTURA (Apel Restaurarea și revitalizarea monumentelor istorice). Oficiile de gazdă și de prezentare au fost asigurate de Pavel Ruxandra, managerul de proiect.
La conferință au mai participat Irina Cârstina, muzeograf la Muzeul de Istorie din cadrul Complexului Muzeal Curtea Domnească, Valeriu Gilia, șef Seviciu în cadrul Direcției de Strategii, Programe și Investiții, reprezentanți ai Complexului Muzeal Curtea Domnească, de la Biblioteca Județeană, Universitatea Valahia Târgoviște, dar și comandorul Pavel Marian care a fost prezent la multe dintre activitățile culturale ale acestui proiect. Proiect în cauză este unul dintre cele mai valoroase dintre cele care se implementează la CJD.
Valoarea totală a proiectului este de 21.790.929,67 lei cu TVA, echivalentul a 4.429.410,86 Euro din care: Valoarea totală eligibilă a Proiectului este de 9.320.932,53 lei cu TVA echivalentul a 1.894.652,52 Euro. Valoarea sprijinului financiar nerambursabil este de 7.456.746,02 lei echivalentul a 1.515.722,01 Euro reprezentând o rată de finanțare 80 % din valoarea totală eligibilă a Proiectului. Valoarea contribuției proprii a Promotorului de Proiect și/sau Partenerilor de proiect este de 1.864.186,51 lei cu TVA echivalentul a 378.930,50 Euro reprezentând o rată de finanțare 20 % din valoarea totală eligibilă a Proiectului. Cheltuieli neeligibile în cuantum de 12.469.997,14 lei (inclusiv TVA).
„Prin activitățile derulate în incinta obiectivului de patrimoniu, în special cele noi, pentru care sunt propuse diverse parteneriate menite să stârnească interesul vizitatorilor și să asigure și dezvolte proiecte cultural educative trainice, proiectul răspunde direcțiilor principale de acțiune pe termen mediu prevăzute în Strategie referitor la dezvoltarea și susținerea, după caz, de programe de educație pentru patrimoniu a cetățenilor, cu precădere a tinerilor, și sensibilizarea autorităților publice locale și a comunităților față de problematica monumentelor istorice, precum și dezvoltarea și extinderea parteneriatelor cu societatea civilă și susținerea voluntariatului în activitățile care privesc monumentele istorice, mai ales cele de promovare, educare, intervenție și animare”, a transmis managerul de proiect Ruxandra Pavel. Partenerii Consiliului Județean Dâmbovița în acest proiect sunt: Partener național – Asociația Eurotrainer București; Partener transnațional (din Norvegia) – Horten Marsjkluub.
Violeta Stanciu
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Importanța identificării candidatului idealUnanimitate... de vară la ședința CJ Dâmbovița
Sprijin pentru centrul pentru vârstnici din Ghergani
Peste 1038 de persoane, implicate în acțiuni anti-drog
Creșterea infracționalității în școlile din Dâmbovița
Crin Antonescu de ce nu?
Inspectoratul Școlar, în colimatorul Prefecturii din cauza examenelor naționale
Primăria Găești, amendată pentru lipsa unui adăpost pentru maidanezi
„Recesiune în piața de metalurgie”
Recalcularea pensiilor, subiect „spinos” pentru vârstnici
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)