Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
13.03.2023 00:16
La Târgoviște,
Primăvara proiectelor pe infrastructura rutieră
![Primăvara proiectelor pe infrastructura rutieră](./upload/images/1/art_230313_cristi stan.jpg)
La Târgoviște se anunță o primăvară cu numeroase investiții privind infrastructura rutieră a municipiului. Primarul Daniel Cristian Stan a precizat că nu mai puțin de 15-16 străzi vor intra într-un amplu proces de reabilitare și modernizare. Una dintre cele mai importante artere rutiere unde vor fi demarate lucrări este Calea București, un proiect demarat de Primăria Târgoviște în parteneriat cu Consiliul Județean Dâmbovița.
Legat de această investiție, va fi reabilitat segmentul cuprins între comuna Ulmi și sensul giratoriu de la intersecția cu strada Petru Cercel, cu o suprafață de aproximativ 30.000 mp. Vor fi intervenții la drum, prin turnarea a 3 straturi de asfalt, la trotuare, va fi refăcută canalizarea pluvială și vor fi sistematizate intersecțiile.
Valoarea totală a proiectului este de 13.727.641,24 lei T.V.A. inclus, din care suma de 9.509.627,21 lei, cu T.V.A, va fi suportată de către municipiul Târgoviște, iar suma de 4.218.014,03 lei, cu T.V.A, este asigurată de către Consiliul Județean Dâmbovița în cadrul Programului Județean de Dezvoltare Locală. Primarul Daniel Cristian a amintit și despre alte zone din municipiul Târgoviște unde vor fi demarate lucrări de reabilitare a infrastructurii rutiere.
„Urmează să avem foarte multe străzi în reabilitare. Vom da ordinul pentru reluarea lucrărilor în cartierul Prepeleac, foarte curând vor fi reluate lucrările și acolo. Vor începe și intervențiile pe Calea București. Este vorba despre proiectul finanțat și cu sprijinul Consiliului Județean. Vorbim despre intrarea în oraș din spre Ulmi. Sper ca în această primăvară să dăm și acolo ordinul de începere a lucrărilor. În total, nu mai puțin de 15-16 străzi vor intra în reabilitare și nu vorbim de străduțe, vorbim de străzi, cu o suprafață de peste 60.000 de metri pătrați”, a declarat primarul municipiului Târgoviște, Daniel Cristian Stan.
Ștefan Khalil
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Importanța identificării candidatului idealUnanimitate... de vară la ședința CJ Dâmbovița
Sprijin pentru centrul pentru vârstnici din Ghergani
Peste 1038 de persoane, implicate în acțiuni anti-drog
Creșterea infracționalității în școlile din Dâmbovița
Crin Antonescu de ce nu?
Inspectoratul Școlar, în colimatorul Prefecturii din cauza examenelor naționale
Primăria Găești, amendată pentru lipsa unui adăpost pentru maidanezi
„Recesiune în piața de metalurgie”
Recalcularea pensiilor, subiect „spinos” pentru vârstnici
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)