Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
22.02.2023 00:15
În județul Dâmbovița, anul trecut,
Peste 300 de infracțiuni în domeniul silvic constatate de Poliție
![Peste 300 de infracțiuni în domeniul silvic constatate de Poliție](./upload/images/1/art_230222_lemne.jpg)
Sancțiuni în valoare totală de aproximativ 204.320 de lei au fost date în urma unor acțiuni organizate la nivel județean, în anul 2022, pentru combaterea ilegalităților în domeniul silvic, informează șeful Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Dâmbovița, Viorel Polexe.
Acesta a transmis în cadrul unei conferințe de presă că au fost efectuate 182 de acțiuni și peste 230 de controale. Acțiunile au fost organizate în fondul forestier, dar și în vegetația forestieră din afara fondului forestier. Totodată, au fost făcute verificări privind prelucrarea, depozitarea și valorificarea materialului lemnos, dar și pentru legalitatea transportului materialului lemnos și alte controale.
Astfel, potrivit comisarului șef al IPJ Dâmbovița, Viorel Polexe, anul trecut, au fost sesizate 310 infracțiuni, dintre care 42 în mediul urban și 268 în mediul rural. Totodată, au fost aplicate 182 de sancțiuni contravenționale și a fost reținută în vederea confiscării, atât faptic, cât și contravaloric cantitatea de 152.06 metri cubi de lemn rotund pentru foc.
„La nivel național, în domeniul silvic se produc numeroase infracțiuni, iar noi încercăm fim foarte atenți și prevenim astfel de fapte în județul nostru. La acțiunile pe care le-am demarat anul trecut în acest domeniu, au mai participat, jandarmi, polițiști de frontieră, reprezentanți ai gărzilor forestiere, ai RN.P – Romsilva, ai ocoalelor silvice de regim, precum și alte forțe”, a transmis Viorel Polexe, șeful IPJ Dâmbovița.
Ștefan Khalil
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Peste 2200 de persoane și-au găsit un loc de muncă„Vaccinul, soluția cheie contra pestei porcine africane”
Aproape 400 de locuri de muncă vacante
Deficit de personal în Jandarmerie
Sf. Prooroc Ilie Tesviteanul
Evidența bolnavilor cronici, în vizorul Ministerului Apărării
Zero focare active de pestă porcină africană
Numărul urgențelor crește odată cu temperatura
Controale ITM privind protecția contra caniculei
„Sanitas la înălțime” promovează și un stil de viață sănătos
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)