Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
04.03.2024 00:14
Orașul-stațiune beneficiază de proiecte în educație și infrastructură
Investiții de amploare la Pucioasa
![Investiții de amploare la Pucioasa](./upload/images/1/art_240304_La Pucioasa.jpeg.jpg)
Primarul Constantin Ana a prezentat recent stadiul investițiilor din orașul Pucioasa, cu un accent deosebit pe proiectul Grădiniței „Prichindel”, care promite să ridice standardele educaționale și să ofere un mediu propice dezvoltării copiilor.
Proiectul Grădiniței „Prichindel”, desfășurat prin intermediul programului Axa 13, se remarcă prin planul său, care include un loc de joacă modern, un amfiteatru în aer liber, opt săli de clasă și șapte dormitoare. Primarul Constantin Ana a transmis că spațiile de învățare și odihnă vor fi separate, asigurând astfel un mediu optim pentru creșterea și educația copiilor din comunitate.
„Am început un proiect revoluționar pentru Grădinița «Prichindel». Avem un loc de joacă modern, avem și un amfiteatru în exterior. Mai sunt și opt săli de clasă și șapte dormitoare. Nu vrem să mai suprapunem locul în care învățăm cu cel în care dormim. Avem o bucătărie deja dotată cu tot ce trebuie. Cred că va fi una dintre cele mai moderne grădinițe pe care le-am văzut”, a declarat primarul Constantin Ana.
În plus față de această investiție în educație, autoritățile locale au demarat lucrări de reabilitare a infrastructurii rutiere în trei cartiere ale orașului, având ca scop îmbunătățirea accesibilității și calității vieții pentru locuitorii din acele zone. De asemenea, Biblioteca din Pucioasa este în plin proces de reabilitare, iar recent finalizata Piața Cartaxo din zona centrală a orașului aduce un nou aspect și funcționalitate acestei zone.
„Cu voia Domnului, ultimul proiect al nostru va fi modernizarea și extinderea Primăriei. Am lăsat-o ultima pentru că așa este normal, într-o comunitate te ocupi mai întâi de restul problemelor, după de casa noastră”, a mai adăugat primarul Constantin Ana.
Ștefan Khalil
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Noi investiții în infrastructura rutierăLa Potlogi se va putea circula pe centura ocolitoare
Eforturi pentru aducerea gazelor naturale în comuna Raciu
Iluminatul public, în plin proces de eficientizare
Retragerile totale sau parțiale de fonduri, un fenomen alarmant
195 locuri de muncă vacante în Spațiul Economic European
Modernizarea Școlii Gimnaziale de la Românești, pe ultima sută de metri
Dezvoltarea fondurilor de vânătoare atrage interesul vânătorilor profesioniști
Apa potabilă, în pericol din cauza secetei
Exporturile și importurile, în picaj
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)