Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
10.01.2023 00:12
Infracțiuni la zi
![Infracțiuni la zi](./upload/images/1/art_230110_politie.jpeg.jpg)
foto arhivă
În ultimele 24 de ore, polițiștii dâmbovițeni au aplicat 245 de sancțiuni contravenționale, au reținut 18 permise de conducere și au retras 4 certificate de înmatriculare La data de 08 ianuarie a.c., peste 200 de polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Dâmbovița au fost la datorie și au continuat să acționeze pentru a asigura un climat de ordine și siguranță publică. Activitățile au fost organizate în colaborare cu celelalte instituții cu atribuții în domeniu.
Polițiștii dâmbovițeni au intervenit în sprijinul cetățenilor pentru a gestiona 20 de evenimente, 4 dintre acestea fiind sesizate prin Sistemul Unic pentru Apeluri de Urgență. Pentru încălcarea normelor legale în vigoare, polițiștii au aplicat 245 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 83.120 de lei, au reținut 18 permise de conducere și au retras 4 certificate de înmatriculare.
De asemenea, polițiștii rutieri au acționat pe tronsoanele de drum intens circulate, în scopul prevenirii accidentelor și ambuteiajelor rutiere, combaterii vitezei excesive și consumului de substanțe psihoactive sau alcool, fiind utilizate 5 aparate pentru supravegherea traficului rutier și măsurarea vitezei de deplasare.
Infracțiuni contra siguranței circulației pe drumurile publice, constatate de polițiști
La data de 8 ianuarie a.c., polițiștii din cadrul Biroului Rutier au oprit, pentru control, pe raza municipiului Târgoviște, un autoturism condus de un bărbat de 60 de ani, din Gura Ocniței. Întrucât conducătorul auto emana halenă alcoolică, acesta a fost supus testării cu etilotest, prezentând o alcoolemie cu o valoare de 0,52 mg/l alcool pur în aerul expirat. În cauză, polițiștii au întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe.
Totodată, în aceeași zi, polițiștii au depistat în trafic, pe raza municipiului Târgoviște, un bărbat, de 18 ani, din localitate, care conducea un autoturism, deși s-ar fi aflat sub influența unor substanțe psihoactive. În cauză, a fost întocmit dosar penal.
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Peste 2200 de persoane și-au găsit un loc de muncă„Vaccinul, soluția cheie contra pestei porcine africane”
Aproape 400 de locuri de muncă vacante
Deficit de personal în Jandarmerie
Sf. Prooroc Ilie Tesviteanul
Evidența bolnavilor cronici, în vizorul Ministerului Apărării
Zero focare active de pestă porcină africană
Numărul urgențelor crește odată cu temperatura
Controale ITM privind protecția contra caniculei
„Sanitas la înălțime” promovează și un stil de viață sănătos
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)