Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
16.11.2022 00:12
Primarul comunei Raciu transmite:
Fosele septice trebuie înscrise într-un registru special de evidență
![Fosele septice trebuie înscrise într-un registru special de evidență](./upload/images/1/art_221116_raciu.jpg)
*Primăria Raciu, în baza declarațiilor făcute de persoanele fizice și juridice din localitate, va constitui o situație centralizată care va fi utilizată de instituțiile abilitate în domeniul protecției mediului
Persoanele fizice și juridice care dețin sisteme individuale pentru colectarea și epurarea apelor uzate (fose vidanjabile, fose septice, stații de epurare) au obligația de a declara aceste sisteme la primăriile de care aparțin, în caz contrar se pot aplica amenzi de până la 10.000 de lei. Primarul Vasile Grădinaru, a transmis acest mesaj și către cetățenii comunei Raciu. Acesta a precizat în mesajul său că Primăria Raciu, în baza declarațiilor făcute de persoanele fizice și juridice din localitate, va constitui o situație centralizată care va fi utilizată de instituțiile abilitate în domeniul protecției mediului.
„Stimați cetățeni! Vă informăm că, printr-un act normativ intrat recent în vigoare (HG nr. 714/2022), autoritățile centrale au introdus obligativitatea pentru persoanele fizice și juridice de a declara la primărie sistemele individuale autorizate pentru colectarea și epurarea apelor uzate. În baza acestor declarații, Primăria Raciu va constitui o situație centralizată care va fi utilizată de instituțiile abilitate în domeniul protecției mediului. De asemenea, vă informăm că, deoarece sistemul public de canalizare din comuna Raciu este funcțional din anul 2015, respectiv 2019, persoanele fizice sau juridice, inclusiv cei care au sisteme proprii de alimentare cu apă, au obligația de a se racorda la acesta. Precizăm că legislația prevede amenzi între 5.000 și 10.000 de lei în cazul nerespectării acestor obligații”, se arată în mesajul transmis de primarul comunei Raciu, Vasile Grădinaru.
Ștefan Khalil
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Noi investiții în infrastructura rutierăLa Potlogi se va putea circula pe centura ocolitoare
Eforturi pentru aducerea gazelor naturale în comuna Raciu
Iluminatul public, în plin proces de eficientizare
Retragerile totale sau parțiale de fonduri, un fenomen alarmant
195 locuri de muncă vacante în Spațiul Economic European
Modernizarea Școlii Gimnaziale de la Românești, pe ultima sută de metri
Dezvoltarea fondurilor de vânătoare atrage interesul vânătorilor profesioniști
Apa potabilă, în pericol din cauza secetei
Exporturile și importurile, în picaj
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)