Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
25.01.2023 00:10
Editorial sportiv: Lovitura de la colț!
E important ca echipa să revină acasă!
![E important ca echipa să revină acasă!](./upload/images/1/art_230125_CosminSava.jpg)
Stadioanele noi sau modernizate provoacă o emulație senzațională în jurul echipelor care beneficiază de ele. Ultima formație de pe această listă, de la nivelul primului eșalon fotbalistic, este AFC Hermannstadt. Măcinată de probleme financiare, dovadă fiind penalizarea pe care a primit-o de curând, echipa pregătită de Marius Măldărășanu joacă pe o arenă modernă, care atrage mulți suporteri.
La ultima partidă din campionat, cu FCSB, atmosfera a fost una fantastică, și chiar dacă AFC Hermannstadt a pierdut, echipa din Sibiu a oferit o replică solidă unei formații mult mai valoroase, aportul suporterilor fiind evident în evoluția formației lui Măldărășanu. Chindia se chinuie de ani buni prin străini, fiind nevoită să înceapă și acest an departe de casă.
Luni, formația târgovișteană a fost considerată echipa gazdă pe arena „Ilie Oană” din Ploiești, împotriva celor de la FC Argeș, în primul joc oficial din 2023. În etapa următoare, Chindia merge pe același stadion, dar din postura de echipă oaspete, pentru că va evolua împotriva Petrolului. O postură amuzantă, dar și ușor penibilă, care ar trebui rezolvată cât mai curând. În fotbalul românesc găsim tot mai multe povești incredibile.
Dacă ni se pare ciudat că pe băncile tehnice ale echipelor iau loc persoane fără licență, la fel de ciudat este faptul că o echipă are dreptul să evolueze în eșalonul de elită al fotbalului românesc, fără să aibă un stadion propriu. Suntem conștienți că s-au făcut eforturi foarte mari pentru modernizarea arenei „Eugen Popescu”, însă parcă a trecut prea mult timp și s-au scurs prea multe promisiuni, de când n-am văzut-o pe Chindia acasă.
E important ca echipa să revină la Târgoviște. Pe lângă factorul sportiv, sunt și alte lucruri care pot fi luate în calcul. Părerea mea este că, cel puțin un an de zile, stadionul va fi plin la fiecare meci, lucru care ar putea atrage atenția asupra Chindiei, și implicit, ar putea aduce și mai mult sprijin din mediul privat.
O echipă care are un stadion modern și mulți suporteri alături poate aduce sponsori mult mai ușor decât una care evoluează în deplasare la fiecare meci. Alte promisiuni nu își mai au rostul, sper doar că în această stagiune o vom putea vedea pe Chindia evoluând la Târgoviște.
Cosmin Sava
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
S-a stabilit programul Cupei RomânieiUnele motivate, altele hazardate
Mesajul lui Boriga, după despărțirea de Chindia
Au prins finale la Cupa României
Victorie la scor de tenis
S-au jucat finalele Fazei Regionale
România la Jocurile Olimpice
Flacăra a început pregătirile pentru noua stagiune
Să fie Ghergu salvatorul Chindiei?
Antrenament în Bucegi
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)