Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
23.01.2023 00:10
Editorial sportiv: Lovitura de la colț!
Cu 7 jucătoare în prima ligă
![Cu 7 jucătoare în prima ligă](./upload/images/1/art_230123_costin mihai poza noua.jpg)
7 jucătoare valide mai are la dispoziție Cătălin Tănase pentru prima ligă de baschet feminin, dintre care una este la școala generală, iar alta a împlinit 43 de ani. Cum plaja de transfer s-a îngustat așa de tare, încât sunt foarte mici șansele de a completa lotul, va fi foarte dificil de dus competiția până la final. În aceste condiții, evident că poziționarea echipei de baschet a urbei este în subsolul ierarhiei, având o singură victorie obținută în 12 confruntări.
Aceste fete sunt caractere adevărate, de vreme ce țin aprinsă flacăra speranței celei mai performante echipe din istoria sportului dâmbovițean. Captivă la nivelul transferurilor de vreo 10 ani, CSM Târgoviște refuză să moară, prelungind o agonie tot mai dureroasă. Nu mai există noțiunea de performanță, sacrificată printr-un management defectuos, moștenit de ultimii conducători ai clubului.
Practic, doar sacrificiul acestor fete și al antrenorului Cătălin Tănase mai țin în viață o echipă simbol a sportului târgoviștean, în speranța că se va găsi, într-un final, o rezolvare a situației. Probabil că doar ei mai cred într-un viitor al baschetului feminin în Cetate, care continuă să producă talente și pe această disciplină sportivă. Spre comparație, echipa de volei feminin a clubului evoluează la cel mai înalt nivel, Liga Campionilor, absorbind aproape toate resursele bugetare ale clubului.
Numai că, interesul publicului târgoviștean pentru această echipă este foarte scăzut, chit că traversează cel mai important moment din istoria ei. În plan local, atenția este focusată în cea mai mare parte pe fotbal și pe Chindia, baschetul având publicul lui, până în momentul prăbușirii la nivelul rezultatelor. Chiar și acum, când echipa este în moarte clinică, mai sunt oameni care vin la meciurile de baschet, în sala Ioan Valerian, ce aparține Clubului Sportiv Școlar Târgoviște, și care arată mult peste Polivalentă. Un alt subiect sensibil.
Costin Mihai
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
S-a stabilit programul Cupei RomânieiUnele motivate, altele hazardate
Mesajul lui Boriga, după despărțirea de Chindia
Au prins finale la Cupa României
Victorie la scor de tenis
S-au jucat finalele Fazei Regionale
România la Jocurile Olimpice
Flacăra a început pregătirile pentru noua stagiune
Să fie Ghergu salvatorul Chindiei?
Antrenament în Bucegi
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)