Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
13.03.2023 00:19
La ședința extraordinară de vineri a CJD, a fost adoptat...
Cel mai mare proiect investițional pentru dotarea școlilor
![Cel mai mare proiect investițional pentru dotarea școlilor](./upload/images/1/art_230313_CJD scoli 1.jpeg.jpg)
*„Valoarea totală a proiectului, de care vor beneficia 23000 de elevi, se ridică la aproximativ 65.000.000 de lei”
Ședință extraordinară cu ordine de zi stufoasă... la Consiliul Județean Dâmbovița, care a fost epuizată într-un timp relativ scurt de către cei 25 de consilieri județeni (din totalul de 34), plus președintele CJD, Corneliu Ștefan! Aceasta a avut loc vineri, 10 martie 2023, când toate cele 68 de proiecte de hotărâre au fost adoptate la „foc automat”, marea majoritate fiind aprobate cu unanimitate (61) și doar câteva cu majoritate (7) din cauza unor situații de incompatibilitate a aleșilor județeni.
Pe ordinea de zi s-a aflat și o „informare privind Planul Strategic cuprinzând principalele obiective ce trebuie îndeplinite de unitățile de poliție și indicatorii de performanță minimali pentru anul 2023”, acest punct fiind suplimentat după ce a fost prezentat în prealabil în comisiile de specialitate.
De departe cel mai important punct al ordinii de zi a fost „proiectul de hotărâre privind aprobarea participării județului Dâmbovița, prin CJD, în cadrul proiectului – Dotarea cu mobilier, materiale didactice și echipamente digitale a unităților de învățământ preuniversitar și a unităților conexe din județul Dâmbovița - și de aprobare a cheltuielilor aferente depunerii și implementării proiectului”. Un punct de vedere pe marginea acestui proiect a avut și președintele Consiliului Județean Dâmbovița, Corneliu Ștefan.
„În ședința extraordinară a Consiliului Județean Dâmbovița, a fost votat cel mai mare și consistent proiect investițional din județul Dâmbovița pentru dotarea școlilor cu mobilier și echipamente informatice. Consiliul Județean Dâmbovița va depune – pentru 60 de unități de învățământ din 52 de localități dâmbovițene, dar și Palatul Copiilor și Clubul Sportiv Școlar Târgoviște – un proiect de dotare cu mobilier, materiale didactice și echipamente digitale. Valoarea totală a proiectului, de care vor beneficia 23000 de elevi, se ridică la aproximativ 65.000.000 de lei. Proiectul Consiliului Județean Dâmbovița, care va fi finanțat prin PNRR, este unul de referință pentru școlile și primăriile din județul nostru. Vom avea noi laboratoare de informatică și laboratoare de științe, dotate exact așa cum trebuie să fie o clasă modernă. De asemenea, vom achiziționa mobilier nou și materiale didactice pentru sute de clase și laboratoare de științe. Mulțumesc tuturor pentru votul acordat!”, a declarat președintele Consiliului Județean Dâmbovița, Corneliu Ștefan.
Violeta Stanciu
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Importanța identificării candidatului idealUnanimitate... de vară la ședința CJ Dâmbovița
Sprijin pentru centrul pentru vârstnici din Ghergani
Peste 1038 de persoane, implicate în acțiuni anti-drog
Creșterea infracționalității în școlile din Dâmbovița
Crin Antonescu de ce nu?
Inspectoratul Școlar, în colimatorul Prefecturii din cauza examenelor naționale
Primăria Găești, amendată pentru lipsa unui adăpost pentru maidanezi
„Recesiune în piața de metalurgie”
Recalcularea pensiilor, subiect „spinos” pentru vârstnici
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)