Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
28.03.2024 00:11
Editorial sportiv: Lovitura de la colț!
Ce provocare și-a ales Boriga!
![Ce provocare și-a ales Boriga!](./upload/images/1/art_240328_costin foto edito.png.jpg)
Gabriel Boriga reprezintă un personaj particular. Poate fi charismatic, dar și incomod, foarte rar previzibil. O persoană complexă, cu un caracter puternic, președinte Chindiei a pășit entuziast pe un tărâm alunecos. Doar că în fotbal nu apar rezultate și nici minuni peste noapte. Fotbalul te ridică și te scufundă, precum marea agitată. Un fenomen fascinant, vibrant, veninos.
Boriga a schimbat lucruri în bine la Chindia și are ambiția să reușească, acolo unde aproape toți au eșuat. Deschiderea lui, transparența informațională, curajul de a prelua un club aproape eșuat, îl obligă să meargă mai departe. Pas cu pas, își construiește propria echipă. A readus în club oameni de încredere, pe Marcel Ghergu, pe Ciprian Iugulescu, pe Georgiana Niculae, care au mai activat aici în ultimii ani.
Momentul este unul delicat, ținând cont de ratarea calificării în play-off și, invariabil, a promovării în SuperLigă. Boriga a anunțat că își va continua mandatul până la finalul sezonului, moment la care va fi evaluată și situația antrenorului italian, Diego Longo. Până atunci, urmează un play-out lejer, dar și o perioadă în care se fac eforturi, pentru ca datoriile clubului să nu mai reprezinte o amenințare.
Chiar dacă s-au stins multe litigii și datorii, Chindia mai întâmpină o problemă majoră. Asociații, adică autoritățile locale, au alocat în integralitate clubului cotizațiile pentru anul în curs. Iar cum sponsorii nu sunt interesați să investească într-o echipă care a ratat prezența în play-off și promovarea în SuperLigă, salvarea este tot la autorități.
Motiv pentru care s-a depus un proiect de finanțare nerambursabilă, în speranța obținerii unei noi sume importante din partea Primăriei Municipiului Târgoviște, 1.500.000 lei. Dacă nu vor fi obținuți acești bani, situația se va complica și mai tare, mai ales că angajații și jucătorii mai au restanțe salariale de două luni. Ce provocare și-a ales Boriga!
Costin Mihai
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
S-a stabilit programul Cupei RomânieiUnele motivate, altele hazardate
Mesajul lui Boriga, după despărțirea de Chindia
Au prins finale la Cupa României
Victorie la scor de tenis
S-au jucat finalele Fazei Regionale
România la Jocurile Olimpice
Flacăra a început pregătirile pentru noua stagiune
Să fie Ghergu salvatorul Chindiei?
Antrenament în Bucegi
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)