Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
04.10.2023 00:12
Administrația locală a intensificat negocierile pentru cumpărarea imobilului
Căminul de Bătrâni, în vizorul Primăriei Niculești
![Căminul de Bătrâni, în vizorul Primăriei Niculești](./upload/images/1/art_231004_niculesti.jpg)
*„Există o estimare a costului, este vorba de vreo 700.000 de euro. Clădirea are două niveluri, subsol, parter, are 1600 mp suprafață desfășurată, iar curtea este de aproape 3 ha” *Conducerea Primăriei Niculești se bazează și pe sprijinul CJD pentru achiziționarea acestui sediu
Conducerea UAT Niculești vrea să urgenteze achiziționarea clădirii în care se află Centrul de Asistență Medico – Socială din localitate! Imobilul se află în propritatea mai multor persoane, care trebuie să-și dea acordul pentru această vânzare. Autoritatea locală tatonează de mult timp terenul pentru achiziția imobilului care s-ar ridica la circa 700.000 de euro. De la primarul comunei Niculești, Dorinel Soare am aflat că Centrul de Asistență Medico - Socială din localitate este foarte căutat, acesta funcționează deja la capacitate maximă și chiar cu liste de așteptare.
„Suntem în negocieri cu proprietarii imobilului în care funcționează Centrul de Asistență Medico-Socială Niculești, pentru că sunt mai mulți proprietari... Urmează să facă și dumnealor un raport de evaluare, am făcut și noi unul, după care urmează să vedem la ce concluzii ajungem pentru că noi intenționăm să-l cumpărăm... Există o estimare a costului, este vorba de vreo 700.000 de euro. Clădirea are două niveluri, subsol, parter, are 1600 mp suprafață desfășurată, iar curtea este de aproape 3 ha. Centrul este foarte căutat, avem liste de așteptare pentru acest cămin de bătrâni, care este plin la momentul actual. Oamenii sunt bine îngrijiți. Primăria suportă plata utilităților, iar Consiliul Județean Dâmbovița plata cheltuielilor de personal, cu excepția asistenților medicali care sunt plătiți de Casa de Sănătate. Noi ne dorim să urgentăm achiziționarea acestui imobil, bineînțeles și cu sprijinul CJD, pentru că nu avem toți banii necesari”, ne-a declarat primarul comunei Niculești, Dorinel Soare.
Violeta Stanciu
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Peste 2200 de persoane și-au găsit un loc de muncă„Vaccinul, soluția cheie contra pestei porcine africane”
Aproape 400 de locuri de muncă vacante
Deficit de personal în Jandarmerie
Sf. Prooroc Ilie Tesviteanul
Evidența bolnavilor cronici, în vizorul Ministerului Apărării
Zero focare active de pestă porcină africană
Numărul urgențelor crește odată cu temperatura
Controale ITM privind protecția contra caniculei
„Sanitas la înălțime” promovează și un stil de viață sănătos
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)