Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
04.01.2023 00:13
Semnal sindical: „dilema” societăților din industria de profil
Apărarea are bani de investiții, dar nu-i poate cheltui!
![Apărarea are bani de investiții, dar nu-i poate cheltui!](./upload/images/1/art_230104_bucuroiu.jpg)
*„Este vorba de o enormă sumă, de 600 milioane de lei, care s-a strâns pe investiții” *„Am semnalat că nu s-au cheltuit banii pe investiții datorită unui singur motiv, din cauza faptului că societățile, neavând comenzi îndestulătoare de 100%, nu și-au permis să plătească TVA –ul care se suportă din banii proprii”
Societățile din industria de apărare nu se pot plânge momentan de lipsa banilor de investiții! Ba dimpotrivă, acestora li s-au alocat sume foarte mari pentru realizarea investițiilor, în funcție de specificul fiecărei unități, numai că banii nu s-au putut cheltui din cauza unor probleme mai vechi cu care se confruntă agenții economici din acest sector de activitate care țin în mod special de lipsa de contracte și comenzi. O altă problemă semnalată de liderul de sindicat din industria de apărare, Constantin Bucuroiu, legată de necheltuirea banilor de investiții, este și plata TVA –ului care nu poate fi suportată din banii societăților, mai ales în condițiile în care acestea nu dispun de comenzi suficiente.
„Este vorba de o enormă sumă, de 600 milioane de lei, care s-a strâns pe investiții, pentru perioada următoare, care este o sumă enormă. S-au adunat din necheltuirea unor bani în ultima perioadă. Am semnalat că nu s-au cheltuit banii pe investiții din cauza faptului că societățile, neavând comenzi îndestulătoare de 100%, nu și-au permis să plătească TVA-ul care se suportă din banii proprii. Neavând posibilitatea să plătească TVA-ul atunci mulți directori au evitat să facă investiții majore pentru a nu pica într-o situație de a nu plăti. Am spus ministrului Economiei că singura soluție este ca industria de apărare să fie scutită de plata TVA sau să fie un TVA cu taxare inversă care ar ajuta ca societățile care primesc cu stânga și dau cu dreapta să nu mai fie nevoie să treacă direct TVA-ul dintr-o parte în alta fără ca instituția să mai fie nevoită să mai dea din banii proprii. Benefic este faptul că banii s-au băgat pe majorare de capital ca să poată fi cheltuiți în următorii 3 ani. S-au trecut în majorarea de capital a societăților, iar asta îi ajută foarte mult pentru că sunt sume mari”, a semnalat liderul de sindicat morenar din industria de apărare, Constantin Bucuroiu.
Violeta Stanciu
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Noi investiții în infrastructura rutierăLa Potlogi se va putea circula pe centura ocolitoare
Eforturi pentru aducerea gazelor naturale în comuna Raciu
Iluminatul public, în plin proces de eficientizare
Retragerile totale sau parțiale de fonduri, un fenomen alarmant
195 locuri de muncă vacante în Spațiul Economic European
Modernizarea Școlii Gimnaziale de la Românești, pe ultima sută de metri
Dezvoltarea fondurilor de vânătoare atrage interesul vânătorilor profesioniști
Apa potabilă, în pericol din cauza secetei
Exporturile și importurile, în picaj
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)