Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
31.01.2023 00:13
Semnal tras de liderul de sindicat din SNPPC Dâmbovița:
„Ziua Poliției Române, sărbătorită, probabil, în stradă”
![„Ziua Poliției Române, sărbătorită, probabil, în stradă”](./upload/images/1/art_230131_florin balan.jpg)
*„10% este creșterea salariilor polițiștilor, aproximativ 300 de lei. Toate protestele noastre au constat în acest 10% care se aplică tuturor bugetarilor”
Polițiștii au fost anul trecut cei mai vocali protestatari din România! Răspunsul autorităților, venit pe final de an, a fost că toți bugetarii vor primi, de la 1 ianuarie 2023, o creștere salarială de 10%. Cu atât s-au ales și polițiștii care urmează să primească în luna februarie un plus la salariu de aproximativ 300 de lei, o sumă infimă ținând cont de explozia prețurilor din România. Liderul de sindicat din Poliția Dâmbovița, Florin Bălan ne-a declarat că nemulțumirile în rândul colegilor săi sunt mari și că cel mai probabil de Ziua Poliției Române (25 martie)... polițiștii vor fi din nou în stradă, așa cum s-a întâmplat și anul trecut.
„10% este creșterea salariilor polițiștilor, aproximativ 300 de lei. Toate protestele noastre au constat în acest 10% care se aplică tuturor bugetarilor. Nu este vorba e o mărire, ci de aplicarea Legii 153 /2017 care trebuia aplicată în totalitate până la sfârșitul anului trecut. De o indexare cu rata inflației... nici nu se discută de așa ceva. Având în vedere că este iarnă nu poți să faci foarte multe lucruri, dar este foarte posibil ca Ziua Poliției Române (25 martie) să fie sărbătorită, ca de obicei, în stradă. Noi continuăm lupta sindicală cu angajatorii, cu MAI, cu Poliția Română pentru că avem și alte mijloace de luptă sindicală cum sunt procesele, diverse sesizări către aceștia pentru îmbunătățirea sistemului. Sigur nu avem o reacție corespunzătoare din partea lor, pentru că ei cunosc care sunt problemele sistemului și le tratează cu multă indiferență”, ne-a declarat ieri liderul de sindicat al polițiștilor dâmbovițeni, Florin Bălan.
Violeta Stanciu
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Importanța identificării candidatului idealUnanimitate... de vară la ședința CJ Dâmbovița
Sprijin pentru centrul pentru vârstnici din Ghergani
Peste 1038 de persoane, implicate în acțiuni anti-drog
Creșterea infracționalității în școlile din Dâmbovița
Crin Antonescu de ce nu?
Inspectoratul Școlar, în colimatorul Prefecturii din cauza examenelor naționale
Primăria Găești, amendată pentru lipsa unui adăpost pentru maidanezi
„Recesiune în piața de metalurgie”
Recalcularea pensiilor, subiect „spinos” pentru vârstnici
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)