Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
03.04.2024 00:18
Ieri, la Inspectoratul de Jandarmi Județean Dâmbovița,
Ziua Jandarmeriei, cu porți deschide pentru elevi
![Ziua Jandarmeriei, cu porți deschide pentru elevi](./upload/images/1/art_240403_ziua jandarmeriei 1.jpeg.jpg)
*Părinții, cadrele didactice și copiii au fost invitați să participe la acest eveniment special, dedicat sărbătoririi Zilei Jandarmeriei Române, în cadrul căruia au avut ocazia să înțeleagă mai bine rolul și importanța jandarmeriei în asigurarea ordinii și siguranței publice în comunitate
Într-un demers menit să aducă comunitatea școlară mai aproape de activitatea jandarmilor, Inspectoratul de Jandarmi Județean „Mircea cel Bătrân” Dâmbovița a organizat marți, 2 aprilie a.c., acțiunea „Ziua Porților Deschise”. Evenimentul a avut loc la sediul unității din municipiul Târgoviște.
Această inițiativă a fost dedicată elevilor de liceu, școlarilor și preșcolarilor și s-a desfășurat în cadrul manifestărilor prilejuite de celebrarea Zilei Jandarmeriei Române, care are loc în data de 3 aprilie.
Scopul principal al acțiunii a fost familiarizarea tinerilor și copiilor cu rolul, atribuțiile și misiunile jandarmilor dâmbovițeni. Programul activității a inclus prezentarea materialelor de intervenție și protecție, a materialelor specifice jandarmilor montani, a ținutei militare și a tehnicii auto din dotarea Jandarmeriei.
De asemenea, elevii și preșcolarii au avut ocazia să asiste la demonstrații cu câinii de serviciu, de autoapărare și de intervenție antiteroristă, oferindu-le o perspectivă interactivă și educativă asupra activității jandarmilor.
Părinții, cadrele didactice și copiii au fost invitați să participe la acest eveniment special, dedicat sărbătoririi Zilei Jandarmeriei Române, în cadrul căruia au avut ocazia să înțeleagă mai bine rolul și importanța jandarmeriei în asigurarea ordinii și siguranței publice în comunitate.
La evenimentul ieri a participat și prefectul județului, Claudia Gilia. „Este un moment de sărbătoare pentru această armă. Vreau să-i felicit, să le urez la mulți ani! Le mulțumesc pentru parteneriatul deosebit pe care îl au cu Instituția Prefectului. Sunt profesioniști, le doresc mult succes în activitatea pe care o desfășoară, pentru că o desfășoară în beneficiul cetățenilor. Sunt cei care ne asigură siguranța alături de Poliție și de către ISU Dâmbovița, în fiecare zi”, a transmis prefectul județului, Claudia Gilia.
Inspectorul șef, colonelul Mihai Matei: „Pe 3 aprilie se împlinesc 174 de ani de la înființarea Jandarmeriei Române. Ne-am bucurat de faptul că au fost prezenți atât de mulți copii, din mai multe localități din județul Dâmbovița. Am văzut că au fost foarte încântați de exercițiile prezentate de colegii noștri. Unora dintre ei le-am transmis că îi așteptăm să se facă jandarmi, este o meserie frumoasă, care merită făcută și vine întotdeauna în sprijinul cetățeanului”.
Ștefan Khalil
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Importanța identificării candidatului idealUnanimitate... de vară la ședința CJ Dâmbovița
Sprijin pentru centrul pentru vârstnici din Ghergani
Peste 1038 de persoane, implicate în acțiuni anti-drog
Creșterea infracționalității în școlile din Dâmbovița
Crin Antonescu de ce nu?
Inspectoratul Școlar, în colimatorul Prefecturii din cauza examenelor naționale
Primăria Găești, amendată pentru lipsa unui adăpost pentru maidanezi
„Recesiune în piața de metalurgie”
Recalcularea pensiilor, subiect „spinos” pentru vârstnici
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)