Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
06.12.2023 00:18
Ieri, la sediul CJD, întâlnire importantă cu un obiectiv clar:
Soluții pentru modernizarea DN 71 Târgoviște - Sinaia
![Soluții pentru modernizarea DN 71 Târgoviște - Sinaia](./upload/images/1/art_231206_CJD DN 71 TARGOVISTE 1.jpeg.jpg)
*„Din ultimele studii a reieșit faptul că între Târgoviște și Pucioasa numărul de mașini aflate în trafic este de nivelul unui drum expres sau al unei autostrăzi”
Autoritățile județene lucrează la identificarea celor mai bune soluții pentru modernizarea DN 71 Târgoviște – Sinaia! Astăzi, președintele Consiliului Județean Dâmbovița, Corneliu Ștefan, a convocat primarii localităților de pe drumul național DN71 Târgoviște-Sinaia la sediul Consiliului Județean Dâmbovița, unde împreună cu secretarul de stat în Ministerul Transporturilor, Ionuț Săvoiu, cu reprezentanții Ministerului Transporturilor, ai CNAIR, ai echipei de proiectare și ai constructorului s-au purtat discuții despre detaliile modernizării acestui tronson rutier.
„Din ultimele studii a reieșit faptul că între Târgoviște și Pucioasa numărul de mașini aflate în trafic este de nivelul unui drum expres sau al unei autostrăzi, iar fluidizarea și optimizarea circulației, dar și siguranța pietonilor, sunt principalele argumente de care trebuie să se țină cont în proiectarea și execuția lucrărilor de modernizare a celor 58,8 km ai DN71 Târgoviște-Sinaia. Totodată, am cerut celor implicați în acest obiectiv deosebit de important nu doar pentru județul nostru și pentru fiecare localitate prin care trece, ci pentru întreaga regiune, să se țină cont și de proiectele Consiliului Județean Dâmbovița: Inelul 2 de Centură al municipiului Târgoviște, centura orașelor Pucioasa – Fieni, modernizarea drumului Glod – Sanatoriul Moroeni- Bolboci – Padina – Peștera și Stațiunea de Interes Național Peștera –Padina. Am solicitat, de asemenea, să fie luate în calcul solicitările tuturor administrațiilor locale, acestea având, la rândul lor, proiecte de investiții care trebuie luate în considerare la momentul proiectării. Le mulțumesc tuturor participanților și sunt convins că proiectul, cu o valoare de 1,15 miliarde de lei, fără TVA, va schimba total modul în care se va circula pe traseul care începe din nordul municipiului Târgoviște, traversează orașele Pucioasa, Fieni și comunele Aninoasa, Doicești, Moțăieni, Buciumeni, Pietroșița, Moroeni și se încheie la intersecția cu DN 1, în Sinaia”, a transmis președintele CJD, Corneliu Ștefan.
Violeta Stanciu
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Importanța identificării candidatului idealUnanimitate... de vară la ședința CJ Dâmbovița
Sprijin pentru centrul pentru vârstnici din Ghergani
Peste 1038 de persoane, implicate în acțiuni anti-drog
Creșterea infracționalității în școlile din Dâmbovița
Crin Antonescu de ce nu?
Inspectoratul Școlar, în colimatorul Prefecturii din cauza examenelor naționale
Primăria Găești, amendată pentru lipsa unui adăpost pentru maidanezi
„Recesiune în piața de metalurgie”
Recalcularea pensiilor, subiect „spinos” pentru vârstnici
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)