Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
11.12.2023 00:19
Târgoviște îmbrățișează viitorul: Operațional din ianuarie 2024,
Sistem de e-ticketing pentru transportul public
![Sistem de e-ticketing pentru transportul public](./upload/images/1/art_231211_TGV ticket 1.jpeg.jpg)
*Implementarea acestui sistem a atins faza finală, iar în doar câteva săptămâni, călătorii cu autobuzele Mercedes Benz Citaro Hybrid vor putea plăti biletele de călătorie nu doar cu bani cash, ci și cu cardul bancar sau prin intermediul telefonului mobil
Începând cu luna ianuarie 2024, târgoviștenii vor beneficia de avantajele sistemului de e-ticketing destinat transportului public de călători, potrivit anunțului făcut de primarul Daniel Cristian Stan. Implementarea acestui sistem a atins faza finală, iar în doar câteva săptămâni, călătorii cu autobuzele Mercedes Benz Citaro Hybrid vor putea plăti biletele de călătorie nu doar cu bani cash, ci și cu cardul bancar sau prin intermediul telefonului mobil.
Noul sistem de e-ticketing va aduce o serie de beneficii semnificative pentru locuitorii municipiului Târgoviște:
Simplificarea plăților: Utilizatorii vor putea achita călătoriile în mod contactless, folosind orice card bancar sau telefon mobil.
Variație în metodele de plată: Persoanele care preferă plata cu numerar vor putea achiziționa bilete direct de la conducătorii auto sau din automatele de vânzare bilete instalate în stațiile de îmbarcare/debarcare.
Siguranță sporită pentru călători: Se vor instala echipamente de asistență la condus în autobuze, pentru monitorizarea conduitei șoferilor, cu avertizare la coliziune, părăsirea benzii de circulație și depășirea limitei de viteză.
Confort îmbunătățit: Monitoare LCD vor fi integrate în interiorul autobuzelor, oferind călătorilor informații utile pe durata călătoriei.
Primarul Daniel Cristian Stan a subliniat că această etapă finală a procesului de modernizare a transportului public local reprezintă un pas important către un sistem de transport la standarde deosebite. Odată cu intrarea în funcțiune a sistemului de e-ticketing, municipiul Târgoviște se aliniază la standardele europene, facilitând călătoriile și asigurând o experiență sigură și modernă pentru toți utilizatorii serviciului de transport în comun.
Ștefan Khalil
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Importanța identificării candidatului idealUnanimitate... de vară la ședința CJ Dâmbovița
Sprijin pentru centrul pentru vârstnici din Ghergani
Peste 1038 de persoane, implicate în acțiuni anti-drog
Creșterea infracționalității în școlile din Dâmbovița
Crin Antonescu de ce nu?
Inspectoratul Școlar, în colimatorul Prefecturii din cauza examenelor naționale
Primăria Găești, amendată pentru lipsa unui adăpost pentru maidanezi
„Recesiune în piața de metalurgie”
Recalcularea pensiilor, subiect „spinos” pentru vârstnici
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)