Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
22.04.2024 00:09
Editorial sportiv: Lovitura de la colț!
Sezon ratat
![Sezon ratat](./upload/images/1/art_240422_SAVA edito.jpg)
COSMIN SAVA
Stagiunea 2023-2024 este una ratată pentru echipele de fotbal dâmbovițene. Chindia, la nivelul Ligii a 2-a, a dezamăgit, ratând play-off-ul și o șansă uriașă de a promova, în condițiile în care liga secundă a avut la start opt echipe fără drept de promovare în primul eșalon. Coborând nivelul, la Liga a 3-a, Flacăra Moreni și FC Pucioasa nu au prins play-off-ul, iar acum luptă în play-out, cu emoții ceva mai mari pentru echipa pregătită de Gabriel Paraschiv, care a avut un început ezitant de an. Fotbalul este cel mai iubit sport la nivelul județului nostru, însă microbiștii nu au avut prea multe motive de bucurie în ultima perioadă. De altfel, pe lângă rezultatele înregistrate pe teren, județul nostru suferă și la capitolul infrastructură. Stadionul „Eugen Popescu” este singurul care se ridică la pretențiile anului 2024, în timp ce arenele „Flacăra” și „Dumitru Tică Popescu” nu sunt prea primitoare cu suporterii care vor să vadă partidele de Liga a 3-a disputate de echipele preferate. Nu vin vești deloc bune nici cu privire la sectorul juvenil, rezultatele înregistrate de către juniorii dâmbovițeni fiind unele dezamăgitoare, cu mici excepții. Lucrurile nu arată bine nici din punct de vedere financiar. Datoriile Chindiei Târgoviște sunt cunoscute, iar Flacăra și Pucioasa sunt nevoite să supraviețuiască în eșalonul de bronz al fotbalulu românesc cu bugete deloc convingătoare. Rămâne de văzut ce se va întâmpla în perioada următoare cu echipele amintite mai sus. Singurul lucru pozitiv care s-ar putea petrece la finalul acestei stagiuni este ca echipa care se va impune în campionatul județean să treacă de barajul de promovare în Liga a 3-a, astfel încât județul Dâmbovița să aibă trei reprezentante în eșalonul de bronz al fotbalului românesc, începând cu stagiunea 2024-2025. Să sperăm că vom prinde vremuri mai bune. Există prea multe orgolii și prea multă răutate în fotbalul județean, acestea fiind principalele elemente pe care se pune accentul, nu pe performanță.
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
S-a stabilit programul Cupei RomânieiUnele motivate, altele hazardate
Mesajul lui Boriga, după despărțirea de Chindia
Au prins finale la Cupa României
Victorie la scor de tenis
S-au jucat finalele Fazei Regionale
România la Jocurile Olimpice
Flacăra a început pregătirile pentru noua stagiune
Să fie Ghergu salvatorul Chindiei?
Antrenament în Bucegi
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)