Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
06.06.2024 00:14
Dâmbovița, un nou semnal tras de statisticieni
Se nasc din ce în ce mai puțini copii!
*În luna martie 2024 s-a înregistrat nașterea a 239 copii, cu 16 nașteri mai puține decât în luna februarie2024.
Violeta Stanciu
Declinul demografic se menține în județul Dâmbvița! Ultimele date statistice, cu referire la luna martie 2024, arată o scădere a nașterilor față de luna precedentă, dar îmbucurător este faptul că în luna lui mărțișor nu s-a înregistrat niciun deces la copii cu vârstă sub un an. De asemenea, în perioada analizată s-a înregistrat și un număr mai redus de decese, iar căsătoriile și divorțurile au fost pe creștere. Ultima raportare a Direcției Județene de Statistică Dâmbovița ne arată că în luna martie 2024 s-a înregistrat nașterea a 239 copii, cu 16 nașteri mai puține decât în luna februarie2024.
Numărul persoanelor ale căror decese au fost înregistrate în luna martie 2024 a fost de 499, cu 53 mai puține decât în luna februarie 2024. Sporul natural a fost negativ în luna martie2024, de 260 persoane (născuții vii înregistrând un deficit față de decedați), la fel ca și în luna februarie 2024 (-297 persoane). În luna martie 2024 nu s-a înregistrat niciun deces la copii cu vârstă sub un an. La oficiile de stare civilă în luna martie 2024 s-au înregistrat 126 căsătorii, cu 40 mai multe decât în luna februarie 2024. Numărul divorțurilor pronunțate prin hotărâri judecătorești definitive și conform Legii nr. 202/2010 a fost de 112, cu 72 mai multe față de luna precedentă.
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Noi investiții în infrastructura rutierăLa Potlogi se va putea circula pe centura ocolitoare
Eforturi pentru aducerea gazelor naturale în comuna Raciu
Iluminatul public, în plin proces de eficientizare
Retragerile totale sau parțiale de fonduri, un fenomen alarmant
195 locuri de muncă vacante în Spațiul Economic European
Modernizarea Școlii Gimnaziale de la Românești, pe ultima sută de metri
Dezvoltarea fondurilor de vânătoare atrage interesul vânătorilor profesioniști
Apa potabilă, în pericol din cauza secetei
Exporturile și importurile, în picaj
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)