Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
04.05.2023 00:13
La Vulcana Pandele, în prezența autorităților locale și județene,
Sală de Sport inaugurată de „Ziua Națională a Tineretului”
![Sală de Sport inaugurată de „Ziua Națională a Tineretului”](./upload/images/1/art_230504_cjd sala sport vulcana 1.jpeg.jpg)
Marți, 2 mai 2023, de Ziua Națională a Tineretului, în comuna dâmbovițeană Vulcana Pandele a fost inaugurată Sala de Sport, o investiție așteptată de ceva timp de iubitorii sportului din localitate! La invitația autorităților locale, la eveniment au participat reprezentanții Consiliului Județean Dâmbovița, respectiv președintele Corneliu Ștefan, vicepreședinții Luciana Cristea și Antonel Jîjîie, prefectul județului Dâmbovița, Claudia Gilia, secretarul de stat în Ministerul Transporturilor, Ionuț Săvoiu, inspectorul general școlar al ISJ Dâmbovița, Ileana Nicolaescu, directori de instituții, consilieri județeni, primarii localităților învecinate, cadre didactice, elevi dar și cetățeni din comuna Vulcana Pandele.
Investiția a costat aproximativ 7.000.000 de lei și a fost realizată prin Compania Națională de Investiții. Așa cum se obișnuiește la inaugurarea unei noi investiții, un sobor de preoți a binecuvântat și sfințit noul obiectiv sportiv. Primarul comunei Vulcana Pandele, Radu Vasile a declarat că sala de sport se adresează atât copiilor, fiind în primul rând o sală de sport școlară, dar aceasta va putea fi închiriată și de cetățenii localității.
„Este un moment deosebit, atât pentru noi, care am făcut toate demersurile pentru realizarea acestei săli de sport, cât și pentru tinerii din localitate, și nu numai. În 2021 am semnat contractul de finanțare, iar acum, la începutul acestui an, iată că am semnat recepția pentru această sală de sport. Este un obiectiv care ne va ajuta, este o sală de sport școlar, copiii vor avea oportunitatea să-și desfășoare orele de sport, mai ales când vremea va fi neprielnică, dar sala va putea fi și închiriată de cetățeni”, a declarat primarul comunei Vulcana Pandele, Radu Vasile.
„Lângă această sală de sport, împreună cu domnul primar, am gândit o zonă de agrement pe care o vom finanța prin Programul Județean de Dezvoltare Locală. Contractul de asociere între CJD și Consiliul Local Vulcana - Pandele este semnat, iar acum Primăria lucrează la proiectul tehnic. De asemenea, am gândit și alte proiecte pentru dezvoltarea comunei, vorbim despre un Dispensar nou, anul acesta, sperăm să finalizăm și Școala pe care o așteptăm cu toții. Localitatea a avut ghinion de un constructor neserios care a dat faliment și trebuie să avem puțină răbdare, deoarece rămâne prioritate zero a domnului primar și cu siguranță proiectul va fi finalizat până la finalul anului”, a transmis președintele CJD, Corneliu Ștefan.
Violeta Stanciu
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Vindecarea celor doi demonizați din ținutul GadareiAstăzi are loc Examenul Național pentru Definitivare
Licee dâmbovițene, rezultate de top la Evaluarea Națională
Școli din Dâmbovița, în Competiția Națională „Școală Europeană”
Școli din Dâmbovița, în Competiția Națională „Școală Europeană”
674 de candidați au susținut proba scrisă la titularizare
Admiterea la liceu 2024
Începe examenul de titularizare
Promovabilitatea la Bacalaureat a crescut: 78,9%
Despre grijile vieții
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)