Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
28.05.2024 00:17
Ieri, la ședința ordinară CJD,
Proiecte majore, aprobate în unanimitate
![Proiecte majore, aprobate în unanimitate](./upload/images/1/art_240528_CJD sedinta 1.jpeg.jpg)
Ieri, 27 mai, a avut loc ședința ordinară a Consiliului Județean Dâmbovița, aferentă acestei luni. La întrunire au participat 27 de consilieri județeni, ședința fiind condusă de președintele CJD, Corneliu Ștefan. În cadrul acestei ședințe, toate cele 24 de proiecte de hotărâre aflate pe ordinea de zi au fost aprobate rapid și fără opoziție.
Unul dintre cele mai importante proiecte discutate a fost aprobarea studiului de fezabilitate, a indicatorilor tehnico-economici și a devizului general pentru obiectivul de investiții „Drum de legătură pentru creșterea accesabilității în zona urbană a municipiului Târgoviște”.
Președintele CJD, Corneliu Ștefan, a oferit detalii suplimentare despre acest proiect: „Aici vorbim despre inelul doi de centură al municipiului Târgoviște. Astăzi aprobăm studiul de fezabilitate. Mâine, domnul director Dinu va lua legătura cu cei de la Ministerul Transporturilor și vom preda proiectul pentru a intra în CT-ul Ministerului, urmând ultima procedură la nivelul Ministerului Transporturilor. În această vară vom scoate la licitație proiectarea și execuția pentru inelul doi de centură al municipiului Târgoviște, un drum expres, în regim de patru benzi, două benzi pe sens, cu o valoare de 196 de milioane de euro. Avem semnat parteneriat cu Ministerul Transporturilor de doi ani, avem contract de refinanțare”, a declarat Corneliu Ștefan.
Un alt proiect important aprobat în cadrul ședinței a fost cel privind asocierea județului Dâmbovița, prin Consiliul Județean Dâmbovița, cu unitatea administrativ-teritorială comuna Lungulețu, prin Consiliul Local al comunei Lungulețu, în cadrul Programului Județean de Dezvoltare Locală. Ambele proiecte au fost votate în unanimitate de consilierii județeni, reflectând consensul și angajamentul acestora pentru dezvoltarea județului.
Ștefan Khalil
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Importanța identificării candidatului idealUnanimitate... de vară la ședința CJ Dâmbovița
Sprijin pentru centrul pentru vârstnici din Ghergani
Peste 1038 de persoane, implicate în acțiuni anti-drog
Creșterea infracționalității în școlile din Dâmbovița
Crin Antonescu de ce nu?
Inspectoratul Școlar, în colimatorul Prefecturii din cauza examenelor naționale
Primăria Găești, amendată pentru lipsa unui adăpost pentru maidanezi
„Recesiune în piața de metalurgie”
Recalcularea pensiilor, subiect „spinos” pentru vârstnici
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)