Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
14.05.2024 00:13
Cu 2.554 de elevi ca beneficiari,
Programul „Masă caldă” ajunge la șase școli din județul Dâmbovița
![Programul „Masă caldă” ajunge la șase școli din județul Dâmbovița](./upload/images/1/art_240514_masa calda scoli 2.jpeg.jpg)
foto arhivă
În județul Dâmbovița, eforturile pentru asigurarea unei nutriții adecvate în școli încep să dea rezultate, odată cu implementarea Programului „Masă caldă". Șase școli din diverse comune beneficiază acum de acest program, care vine în sprijinul a 2.554 de elevi.
Comuna Dragomirești găzduiește 717 elevi la Școala Gimnazială Dragomirești, în timp ce 457 de elevi sunt înscriși la Școala Gimnazială Dărmănești. Comuna Glodeni este reprezentată de 320 de elevi la Școala Gimnazială „Buică Ionescu", în timp ce în comuna Gura Șuții, 430 de elevi se bucură de acest beneficiu la Școala Gimnazială din localitate. De asemenea, 420 de elevi sunt incluși în program la Școala Gimnazială Mănești, iar în comuna Lucieni, 210 elevi beneficiază de masă caldă la Școala Gimnazială a comunei.
Aceste inițiative fac parte dintr-un proiect național în cadrul căruia 450 de unități de învățământ preuniversitar de stat primesc sprijin alimentar gratuit. În cadrul acestui program, elevilor li se asigură zilnic o masă caldă sau, în cazul în care acest lucru nu este posibil, un pachet alimentar în valoare de 15 lei pentru fiecare beneficiar, taxa pe valoarea adăugată fiind inclusă.
Finanțarea acestui program este asigurată prin bugetele locale ale unităților administrativ-teritoriale corespunzătoare, sumele necesare fiind defalcate din veniturile bugetului de stat. Potrivit notei de fundamentare a proiectului, în anul 2022 s-au alocat 168.582 mii de lei, iar în anul 2023 suma a fost majorată la 266.510 mii de lei.
Ștefan Khalil
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Vindecarea celor doi demonizați din ținutul GadareiAstăzi are loc Examenul Național pentru Definitivare
Licee dâmbovițene, rezultate de top la Evaluarea Națională
Școli din Dâmbovița, în Competiția Națională „Școală Europeană”
Școli din Dâmbovița, în Competiția Națională „Școală Europeană”
674 de candidați au susținut proba scrisă la titularizare
Admiterea la liceu 2024
Începe examenul de titularizare
Promovabilitatea la Bacalaureat a crescut: 78,9%
Despre grijile vieții
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)