Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
27.08.2021 00:20
Semnal tras de edilul de la Voinești
"Pomicultori din România sunt cei mai defavorizați"
![](./upload/images/1/art_210827_pomicultoriia646.jpg)
❚ „Parcă cineva și-a pus în cap să îngroape pomicultura românească” ❚ „La hectarul de livadă, să vă dau un exemplu, subvenția începe de la 80 euro și ajunge la 200 de euro dacă ai niște condiții referitoare la tânăr fermier și alte proiecte europene, pe când la cultura mare subvenția este 200 de euro fără niciun fel de problemă”
VIOLETA STANCIU
Pomicultura... una dintre ramurile cele mai defavorizate ale agriculturii! Acesta este semnalul de alarmă pe care îl trage primarul de la Voinești, Sandu Gabriel Dănuț, un pomicultor cu ștate vechi, ca toți locuitorii din zonă. Acesta este supărat că reconversia pe pomicultură, promisă încă din 2012, se lasă așteptată, în condițiile în care la vița de vie reconversia s-a făcut de mult. Bineînțeles că nemulțumirile pomicultorilor nu se opresc aici... ,,Pomicultorii din România sunt cei mai defavorizați. Dacă la viță de vie la nivel național s-a făcut reconversia, la pomicultură se spune că facem reconversie din 2012 și deja au trecut 9 ani de zile. Dacă vă uitați bine la ce înseamnă subvenția pe hectar de cultură mare... și subvenția pe hectar de livadă. La hectarul de livadă, să vă dau un exemplu, subvenția începe de la 80 euro și ajunge la 200 de euro dacă ai niște condiții referitoare la tânăr fermier și alte proiecte europene, pe când la cultura mare subvenția este 200 de euro fără niciun fel de problemă. Nu pot să vorbesc de norma de venit, pentru că norma de venit la livadă este undeva la 759 de lei, iar la cultura mare este 180 de lei, adică sunt discrepanțe uriașe la nivel național. Parcă cineva și-a pus în cap să îngroape pomicultura românească’’, a semnalat primarul comunei Voinești, Sandu Gabriel Dănuț.
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Noi investiții în infrastructura rutierăLa Potlogi se va putea circula pe centura ocolitoare
Eforturi pentru aducerea gazelor naturale în comuna Raciu
Iluminatul public, în plin proces de eficientizare
Retragerile totale sau parțiale de fonduri, un fenomen alarmant
195 locuri de muncă vacante în Spațiul Economic European
Modernizarea Școlii Gimnaziale de la Românești, pe ultima sută de metri
Dezvoltarea fondurilor de vânătoare atrage interesul vânătorilor profesioniști
Apa potabilă, în pericol din cauza secetei
Exporturile și importurile, în picaj
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)