Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
25.04.2023 00:13
Județul Dâmbovița a obținut...
Peste două milioane de euro în Programul Erasmus+
![Peste două milioane de euro în Programul Erasmus+](./upload/images/1/art_230425_elevi simulare.jpg)
Una dintre cele mai importante virtuți a unei societăți este educația, iar Programul Erasmus+ reușește să ofere șansa atât elevilor, cât și profesorilor, de a-și împărtăși cunoștințele și cu alte țări. Potrivit reprezentanților Inspectoratului Școlar Județean (IȘJ) Dâmbovița, unitățile de învățământ care au aplicat pentru Programul Erasmus+ au reușit să obțină în total 2.058.943 de Euro în anul școlar 2022-2023. În cadrul programului menționat vor fi derulate activități de formare profesională.
„Am avut așa: Educație Școlară (proiecte pentru activități de formare a profesorilor si personalului din scoli și schimburi de elevi în scoli din UE): - instituții acreditate (KA121SCH)- 36 de cereri depuse, 36 aprobate (100% din instituțiile acreditate), ceea ce reprezintă un adevărat record - 12,45% dintre instituțiile acreditate la nivel național (față de o rată de sub 2,4% cat revine județului Dâmbovița) - buget 1,17 milioane de Euro = aprox. 10% din bugetul național! Am avut și instituții neacreditate, 7 proiecte aprobate din 11 depuse - buget 157110 Euro = aprox. 6% din bugetul național! În ceea ce privește formarea profesională (VET), au fost abordate stagii de practică pentru elevii din sistemul VET (licee tehnologice, școli profesionale, arte, pedagogic și mate-info) - instituții acreditate (KA121VET)- 8 cereri depuse, 8 aprobate - buget 549823 Euro (aprox. 3% din bugetul național) - instituții neacreditate. 3 cereri depuse, 3 aprobate -buget 175919 (6% din bugetul național). Vrem să felicităm fiecare echipă și fiecare contribuitor la reușită. Pentru cele patru scoli care nu au prins buget, pregătim îmbunătățirea aplicațiilor la noul apel! Mult succes celor peste 70 de instituții beneficiare, aplicant sau membru în cele două consorții județene și să avem parte de o îmbunătățire a ecosistemului educațional dâmbovițean, cel puțin proporțional cu reușita din acest an, pentru această acțiune finanțată de ANPCDEFP prin Programul Erasmus+! Si așteptăm rezultatele pentru acțiunea cheie 2”, au transmis reprezentanții IȘJ Dâmbovița.
Ștefan Khalil
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Vindecarea celor doi demonizați din ținutul GadareiAstăzi are loc Examenul Național pentru Definitivare
Licee dâmbovițene, rezultate de top la Evaluarea Națională
Școli din Dâmbovița, în Competiția Națională „Școală Europeană”
Școli din Dâmbovița, în Competiția Națională „Școală Europeană”
674 de candidați au susținut proba scrisă la titularizare
Admiterea la liceu 2024
Începe examenul de titularizare
Promovabilitatea la Bacalaureat a crescut: 78,9%
Despre grijile vieții
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)