Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
11.12.2023 00:18
Parohii ale Arhiepiscopiei Târgoviștei au oferit daruri
Peste 14.000 lei cu prilejul sărbătorii Sf. Ier. Nicolae
![Peste 14.000 lei cu prilejul sărbătorii Sf. Ier. Nicolae](./upload/images/1/art_231211_Arhiepiscopie 1.jpeg.jpg)
Cu prilejul sărbătorii Sf. Ier. Nicolae, în numeroase parohii ale Arhiepiscopiei Târgoviștei s-au desfășurat activități social-filantropice, ce au manifestat grija și iubirea față de aproapele, ca expresie a dinamismului spiritualității creștine. Astfel, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, parohiile: Finta, Vlădeni I și Vlădeni II din cadrul Protoieriei Târgoviște Sud au donat Centrului Social Creștin produse igienico – sanitare.
În localitatea Cătunu, în cadrul parteneriatului dintre Biserică și școală, 200 de copii au primit daruri, prin implicarea Pr. Cătălin Păun, a contribuției generoase a enoriașilor și a unor sponsori. La Parohia Obislav, prin grija Pr. Voicu Alexandru Rozier, a fost organizată o activitate intitulată Vine Moș Nicolae!, în cadrul căreia copiilor de la grădința și școala primară din parohie le-au fost oferite 230 de pachete cu dulciuri, în valoare de peste 6.000 lei.
Preoții Cristian Simescu și Cătălin CiobanU, de la Parohia Sf. Ioan, din orașul Găești, împreună cu tinerii din comitetul parohial, elevi la Liceul Tehnologic Iordache Golescu, au desfășurat o acțiune social -filantropică la Spitalul orășenesc Găești, de care au beneficiat 15 de persoane internate. Astfel, au oferite daruri copiilor internați la Secția de Pediatrie, precum si pături pentru secțiile spitalului! De asemenea, au fost oferite daruri unui număr de 20 de copii instituționalizați la Centru de Servicii Sociale Găești.
Activități social-filantropice s-au desfășurat în foarte multe parohii ale Eparhiei cu prilejul sărbătorii Sf. Ier. Nicolae, hramul a numeroase biserici.
Biroul de Presă al Arhiepiscopiei Târgoviștei
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Importanța identificării candidatului idealUnanimitate... de vară la ședința CJ Dâmbovița
Sprijin pentru centrul pentru vârstnici din Ghergani
Peste 1038 de persoane, implicate în acțiuni anti-drog
Creșterea infracționalității în școlile din Dâmbovița
Crin Antonescu de ce nu?
Inspectoratul Școlar, în colimatorul Prefecturii din cauza examenelor naționale
Primăria Găești, amendată pentru lipsa unui adăpost pentru maidanezi
„Recesiune în piața de metalurgie”
Recalcularea pensiilor, subiect „spinos” pentru vârstnici
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)