Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
21.03.2024 00:15
La Uzina Automecanica Moreni,
Parteneriat important la orizont
![Parteneriat important la orizont](./upload/images/1/art_240321_constantin-bucuroiu.jpg)
*Liderul de sindicat Constantin Bucuroiu susține că uzina are nevoie și de un director plin pentru că se simte o ușoară stare de nesiguranță, dar de un director cu o experiență în industrie de minim 10 ani și o experiență în industria de profil de minim 5 ani
Violeta Stanciu
Promisiuni pentru revitalizarea Uzinei Automecanica Moreni! A apărut, în sfârșit, o veste bună pentru uzina morenară care nu stă foarte bine la capitolul contracte și comenzi și care are nevoie de un investitor puternic pentru a-și dezvolta producția și extinde gama de produse fabricate. Liderul de sindicat Constantin Bucuroiu ne-a declarat că a apărut o promisiune din partea Romarm, patronul industriei de apărare, că o firmă importantă ar fi interesată de un parteneriat solid cu Automecanica Moreni. Până la materializarea acestei promisiuni, sindicalistul morenar susține că uzina are nevoie și de un director plin pentru că se simte o ușoară stare de nesiguranță, dar de un director care să îndeplinească prevederile Legii 232 ,,care spune că cei care vin directori în societățile de armament, de industria militară, trebuie să aibă o experiență în industrie de minim 10 ani și o experiență în industria de profil de minim 5 ani’’
,,La Moreni, Romarm, prin directorul general Emanuel Ioana, susține că s-ar întrevede un parteneriat important. Nu pot să menționez deocamdată firma dar din spusele celor de la Romarm va fi un parteneriat care va revitaliza Automecanica Moreni. Automecanica Moreni se confruntă acum și cu problema de director general și spun că se confruntă pentru că e o stare de nesiguranță în momentul de față. Dacă stăm să ne gândim bine, director general avem pe Manu Ioan care a mai fost 8 ani înainte și în momentul de față este interimar, uzina funcționează, mai avem pe ceilalți directori, economic și comercial, mai avem un inginer șef foarte bun cu o experienț de peste 40 de ani. Eu am avut niște discuții și cu partea politică și cu ministerul, cu Romarm-ul și le-am spus să respecte Legea 232 care spune că cei care vin directori în societățile de armament, de industria militară, trebuie să aibă o experiență în industrie de minim 10 ani și o experiență în industria de profil de minim 5 ani. Mulți directori din țara asta nu îndeplinesc aceste condiții și din cauza asta avem multe sincope în industria de apărare”, a semnalat liderul de sindicat de la Uzina Automecanica Moreni, Constantin Bucuroiu.
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Noi investiții în infrastructura rutierăLa Potlogi se va putea circula pe centura ocolitoare
Eforturi pentru aducerea gazelor naturale în comuna Raciu
Iluminatul public, în plin proces de eficientizare
Retragerile totale sau parțiale de fonduri, un fenomen alarmant
195 locuri de muncă vacante în Spațiul Economic European
Modernizarea Școlii Gimnaziale de la Românești, pe ultima sută de metri
Dezvoltarea fondurilor de vânătoare atrage interesul vânătorilor profesioniști
Apa potabilă, în pericol din cauza secetei
Exporturile și importurile, în picaj
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)