Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
03.06.2023 00:18
Târgoviștea: ,,Și a fost parada copiilor! Și a fost spectacol și veselie!”
Parada Copiilor, bucuria a peste 4000 de copii, părinți și bunici la Târgoviște
![Parada Copiilor, bucuria a peste 4000 de copii, părinți și bunici la Târgoviște](./upload/images/1/art_230603_parada copiilor.jpeg.jpg)
Violeta Stanciu
„Ziua Copilului” din acest an a fost una cu totul și cu totul specială și a fost sărbătorită ca atare la Târgoviște! Chiar dacă a plouat puțin în prima parte a zilei copiii s-au distrat de minune, pentru că vremea bună a revenit iar toate evenimentele programate de autorități s-au desfășurat fără probleme, spre încântarea micuților târgovișteni. Parcul Mitropoliei a răsunat de veselia copiilor care au venit cu părinți și bunici să asiste la piesa de teatru „Cei trei purceluși” pregătită special pentru ei de actorii Teatrului „Tony Bulandra” din Târgoviște.
În ciuda picăturilor de ploaie, nimeni nu a „dezertat” de la piesa de teatru pentru copii care i-a distrat pe micuți, dar și pe părinți. Este foarte adevărat că arborii stufoși din parcul Mitropoliei au suplinit foarte multe umbrele, oferind posibilitatea copiilor să se distreze în voie chiar și printre picăturile de ploaie.
Picturile pe față au făcut deliciul piticilor târgovișteni, iar copiii mai mari cu talent la pictură au avut ocazia să-și arate măiestria artistică în aer liber în Parcul Mitropoliei, unde pictura pe șevalet a câștigat foarte mulți adepți.
Și în acest an, primarul Târgoviștei, Daniel Cristian Stan a supervizat toate evenimentele care s-au desfășurat în mai multe locații din oraș. Cinematograful Independența a fost plin ochi de copii care au venit să vadă filmul «Regele Leu». Dimineața zilei de 1 iunie a fost dedicată evenimentelor sportive. Acestea au avut loc la Complexul de Natație, unde s-a desfășurat un concurs de înot la care s-au înscris peste 400 de participanți, asistați de o tribună plină cu 700 de oameni. Tot la Complexul Sportiv a avut loc un campionat de fotbal, dar și unul de ciclism…
Evenimentul cel mai așteptat al zilei a fost „Parada Copiilor” care a avut loc pe traseul Primăria Târgoviște, Bulevardul Mircea cel Bătrân, Calea Domnească până la stadion, unde copiii s-au bucurat de spectacole de dans, muzică sau demonstrații de gimnastică pe pista de tartan și covorul sintetic din jurul gazonului. Din paradă nu au lipsit fanfara sau tunurile de confetti, iar la sosirea paradei la stadion s-au împărți baloane cu heliu. ,,Și a fost parada copiilor! Și a fost spectacol și veselie! Mulțumiri celor peste 4000 de copii, părinți și bunici care au însuflețit Târgoviștea!”, a transmis primarul Târgoviștei, Daniel Cristian Stan.
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Importanța identificării candidatului idealUnanimitate... de vară la ședința CJ Dâmbovița
Sprijin pentru centrul pentru vârstnici din Ghergani
Peste 1038 de persoane, implicate în acțiuni anti-drog
Creșterea infracționalității în școlile din Dâmbovița
Crin Antonescu de ce nu?
Inspectoratul Școlar, în colimatorul Prefecturii din cauza examenelor naționale
Primăria Găești, amendată pentru lipsa unui adăpost pentru maidanezi
„Recesiune în piața de metalurgie”
Recalcularea pensiilor, subiect „spinos” pentru vârstnici
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)