Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
30.01.2024 00:13
Primăria și-a propus...
Obiective ambițioase pentru anul 2024 la Runcu
![Obiective ambițioase pentru anul 2024 la Runcu](./upload/images/1/art_240130_Screenshot 2024-01-30 at 09.25.59.png.jpg)
*Podul peste Râul Ialomicioara reprezintă un proiect important inclus în Programul Național de Investiții „Anghel Saligny”
Ștefan Khalil
Autoritățile locale din Runcu se pregătesc să demareze noi proiecte de investiții, având în vedere dezvoltarea infrastructurii rutiere și culturale în cadrul Programului Național de Investiții „Anghel Saligny”. Edilul-șef, Gheorghe Brebeanu, a vorbit recent despre două obiective majore: construirea unui pod peste Râul Ialomicioara și edificarea unui Cămin Cultural în satul Bădeni.
Podul peste Râul Ialomicioara reprezintă un proiect important inclus în Programul Național de Investiții „Anghel Saligny”. Prin această inițiativă, autoritățile locale își propun îmbunătățirea infrastructurii rutiere pentru a sprijini dezvoltarea turismului în zonă. Primarul Gheorghe Brebeanu a menționat că se intenționează asfaltarea a trei kilometri de drum în apropierea pensiunilor construite prin programul menționat.
De asemenea, în efortul de a sprijini viața culturală locală și comunitatea, Primăria Runcu intenționează să construiască un Cămin Cultural în satul Bădeni. Această inițiativă are în vedere consolidarea legăturilor sociale și oferirea unui spațiu dedicat evenimentelor culturale și comunitare. Cu toate acestea, implementarea proiectelor depinde în mare măsură de obținerea finanțării necesare. Primarul Gheorghe Brebeanu a recunoscut că fondurile de la bugetul local sunt insuficiente și că administrația va căuta atragerea de fonduri externe pentru a susține aceste investiții.
„Avem investiții importante pe care vrem să realizăm în viitorul apropiat, dar să vedem și cât ne va permite bugetul. Sunt proiecte importante pe care vrem să le finalizăm", a declarat primarul. Locuitorii și turiștii din comuna Runcu așteaptă cu interes evoluția acestor planuri, sperând că investițiile vor aduce beneficii semnificative pentru dezvoltarea localității.
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Noi investiții în infrastructura rutierăLa Potlogi se va putea circula pe centura ocolitoare
Eforturi pentru aducerea gazelor naturale în comuna Raciu
Iluminatul public, în plin proces de eficientizare
Retragerile totale sau parțiale de fonduri, un fenomen alarmant
195 locuri de muncă vacante în Spațiul Economic European
Modernizarea Școlii Gimnaziale de la Românești, pe ultima sută de metri
Dezvoltarea fondurilor de vânătoare atrage interesul vânătorilor profesioniști
Apa potabilă, în pericol din cauza secetei
Exporturile și importurile, în picaj
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)