Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
21.09.2023 00:19
La Târgoviște,
Noua sală de sport a Universității „Valahia” capătă contur
![Noua sală de sport a Universității „Valahia” capătă contur](./upload/images/1/art_230921_UVT sala de sport 1.jpeg.jpg)
*Sala de sport în construcție va fi cea de-a doua ca mărime și capacitate de spectatori din oraș, după Sala Polivalentă din Târgoviște
La Campusul Universității „Valahia” din Târgoviște, Primăria a organizat o conferință de presă la noua sală de sport, unde lucrările au avansat, iar autoritățile speră ca până la începutul anului 2024, sala să fie dată în folosință. Primarul Daniel Cristian Stan, alături de viceprimarii Monica Ilie și Cătălin Rădulescu, precum și de city managerul orașului, Gabriel Boriga, au fost prezenți la eveniment, alături de rectorul Universității „Valahia”, Laura Gorghiu.
Sala de sport în construcție va fi cea de-a doua ca mărime și capacitate de spectatori din oraș, după Sala Polivalentă. Proiectul vizează crearea unui teren multifuncțional pentru sporturi precum volei, handbal, baschet și altele. Tribuna va oferi 180 de locuri pentru spectatori, iar în clădirea anexă se vor amenaja vestiare și birouri. De asemenea, în jurul sălii vor fi create spații verzi pentru a oferi o atmosferă plăcută.
„Suntem în Campusul Universității «Valahia», aici unde administrația locală târgovișteană, prin Compania Națională de Investiții construiește o sală de sport. Aceasta va fi a doua sală ca dimensiuni și număr de spectatori din oraș, după Sala Polivalentă. Discutăm despre un proiect care presupune un teren multifuncțional pentru volei, handbal, baschet și așa mai departe. Tribuna va avea 180 de locuri. Aici vor fi construite vestiare, birouri, vor fi amenajate în exterior și spații verzi. Vom face tot ceea ce este necesar pentru o facilitate sportivă care va fi utilizată, atât de către sportivi, cât și de către studenții universității. Sper că va intra la începutul anului următor în circuitul competițional. Este o sală la care terenul va avea dimensiunile oficiale, sală cu toate dotările necesare. Valoarea investiției se ridică la aproape 8,8 milioane de lei. Lucrările au avansat destul de mult, sala este deja acoperită. Se lucrează la închideri. De asemenea, acoperișul la acest moment este tratat anti-incendiu și grinzile la fel”, a declarat primarul municipiului Târgoviște, Daniel Cristian Stan.
Rectorul Universității „Valahia”, Laura Gorghiu, a subliniat importanța acestui proiect pentru studenți și comunitatea universitară, afirmând: „Studenții noștri, nu doar de la specializările Educație Fizică și Sport sau Kinetoterapie o vor folosi, ci toți studenții noștri se vor bucura de un spațiu modern în care să-și desfășoare activitățile didactice legate de disciplina Educație Fizică și Sport, și nu numai. Vor fi desfășurate aici și competiții ale echipelor studențești. Bineînțeles, își vor putea desfășura activități de timp liber, astfel încât să se bucure întregul Campus și facilitățile pe care le oferă această sală. Este o investiție foarte importantă pentru Universitatea «Valahia» din Târgoviște pe care o desfășurăm împreună cu autoritățile locale, care duce la dezvoltarea acestui Campus”.
Astfel, proiectul continuă să se dezvolte în ritm susținut, și se așteaptă cu nerăbdare momentul inaugurării sale, care va aduce beneficii semnificative atât pentru studenți, cât și pentru locuitorii din Târgoviște.
Ștefan Khalil
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Importanța identificării candidatului idealUnanimitate... de vară la ședința CJ Dâmbovița
Sprijin pentru centrul pentru vârstnici din Ghergani
Peste 1038 de persoane, implicate în acțiuni anti-drog
Creșterea infracționalității în școlile din Dâmbovița
Crin Antonescu de ce nu?
Inspectoratul Școlar, în colimatorul Prefecturii din cauza examenelor naționale
Primăria Găești, amendată pentru lipsa unui adăpost pentru maidanezi
„Recesiune în piața de metalurgie”
Recalcularea pensiilor, subiect „spinos” pentru vârstnici
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)