Teme principale
- Actualitati
- Anchete
- Interviuri
- Vox populi
- Politic
- Social
- Economic
- Cultura.Invatamant
- Caleidoscop national
- Panoramic sportiv
- Divertisment
- TV ARTPRESS
Prima paginĂŁ (PDF)
Newsletter
Aboneaza-te pentru a primi buletinul de stiri prin email
06.12.2023 00:19
La Târgoviște...
Noi proiecte pe fonduri europene așteaptă startul
![Noi proiecte pe fonduri europene așteaptă startul](./upload/images/1/art_231206_TGV fonduri 1.png.jpg)
*Administrația locală din Târgoviște a depus proiecte în valoare totală de 5.600.000 euro prin intermediul Grupului de Acțiune Locală – „Târgoviștea Egalității de Șanse”
Administrația locală din Târgoviște a marcat un nou succes în atragerea de fonduri europene, depunând proiecte în valoare totală de 5,600,000 euro prin intermediul Grupului de Acțiune Locală – „Târgoviștea Egalității de Șanse”. Aceste fonduri nerambursabile vor finanța proiecte esențiale pentru comunitate, având un impact semnificativ asupra calității vieții locuitorilor.
Printre obiectivele majore ale proiectelor se numără achiziționarea de microbuze școlare, construirea unei baze sportive moderne la Școala Gimnazială „Grigore Alexandrescu", dotarea cu echipamente moderne a unităților de învățământ și modernizarea unui centru de zi destinat persoanelor vârstnice, defavorizate sau cu dizabilități. Investițiile propuse vor aduce beneficii considerabile comunității locale, consolidând infrastructura educațională și oferind suport adecvat pentru categoriile defavorizate. Achiziționarea microbuzelor școlare va contribui la îmbunătățirea accesului la educație pentru elevi, în timp ce baza sportivă nou construită va promova un stil de viață sănătos și activ pentru tânăra generație.
„De asemenea, modernizarea și dotarea centrului de zi pentru persoanele vârstnice, defavorizate sau cu handicap reprezintă un pas către crearea unui mediu propice îngrijirii și sprijinului pentru aceste categorii vulnerabile, având impact asupra calității vieții acestora. Un aspect al acestor inițiative este faptul că nu vor implica cheltuieli din bugetul local, datorită finanțării primite din surse europene. Astfel, administrația locală își demonstrează abilitatea de a gestiona eficient resursele disponibile și de a aduce investiții semnificative în comunitatea sa fără a suprasolicita bugetul local”, a transmis primarul municipiului Târgoviște, Daniel Cristian Stan.
Târgoviște se află astfel într-o poziție favorabilă pentru a profita de oportunitățile oferite de fondurile europene, aducând îmbunătățiri importante în infrastructura școlară, în facilitățile sportive și în serviciile destinate categoriilor vulnerabile.
Ștefan Khalil
Comentarii
sau
AdaugĂŁ comentariul tĂŁu daca nu ai cont facebook
Din aceeaÂși categorie
Importanța identificării candidatului idealUnanimitate... de vară la ședința CJ Dâmbovița
Sprijin pentru centrul pentru vârstnici din Ghergani
Peste 1038 de persoane, implicate în acțiuni anti-drog
Creșterea infracționalității în școlile din Dâmbovița
Crin Antonescu de ce nu?
Inspectoratul Școlar, în colimatorul Prefecturii din cauza examenelor naționale
Primăria Găești, amendată pentru lipsa unui adăpost pentru maidanezi
„Recesiune în piața de metalurgie”
Recalcularea pensiilor, subiect „spinos” pentru vârstnici
Editorial
Importanța identificării candidatului ideal
![](./upload/images/thumbs/1/art_240726_Dan Luca poza noua.jpg)
Resursa umană este capitală în succesul unei afaceri, iar descoperirea talentelor de pe piață este un mecanism cu multe variabile. Desigur, fiecare companie își identifică o metodologie de recrutare, în care sectorul de activitate și poziționarea celui angajat în organigrama operațională dictează regulile jocului.
Scopul acestui material nu este însă de a discuta cele mai... [citește tot...]
Posta redactiei: fii jurnalist !
Fii jurnalist, introdu propriile tale stiri, fotografii, scrisori deschise, sesizari in sectiunea dedicata postei redactiei.
Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica
![Ce anume iti poate strica fosa septica ecologica](./upload/images/thumbs/1/art_cit_160408_fosa septica ecologica.jpg)